Безсоння
БЕЗСОННЯ - порушення сну (проявляються важкістю засинання, перериванням нічного сну і раннім прокиданням).
• (валеріана лікарська) 1 ст. л. подрібнених сухих коренів залити 200 мл 70% спирту, закрити, поставити у темне місце. Настояти 7-10 днів, енергійно збовтуючи 10-12 разів на добу. Злити, віджимаючи рідину. Кількість одержаної настоянки долити спиртом до початкового об'єму, промиваючи ним вичавки. Поставити у холодне місце (холодильник) на 2-3 тижні настоюватись. Після настоювання профільтрувати. Зберігати в добре закритій посудині в темному прохолодному місці. Пити від 15 крапель до 3 мл протягом дня.
• (верес звичайний ) 1 ст. л. подрібненої надземної частини рослини залити 500 мл киплячої води, укутати і настояти 2-3 год., процідити. Випити протягом дня як чай.
• (верес звичайний ) Накласти повний чайник сушених молодих гілочок вересу, залити кип'ятком, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти 30 хв. Пити як чай (з цукром) без будь-якої норми.
• (верес звичайний) 2 ч. л. трави заварити як чай у 400 мл кип'ятку і випити за день ковтками. 1 ст. л. трави залити 300 мл кип'ятку, накрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв., настояти при кімн. t° 10 хв., довести до 200 мл кип'яченою водою. Пити по 70 мл З рази на день.
• (вероніка лікарська*) 4 ст. л. трави залити 1 л кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 10хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл до їди.
• (вино кагор, кріп запашний) 50 г плодів (Fructus Anethi) кропу запашного нагрівати на киплячій водяній бані 5 хв. в 500 мл кагору або портвейну. Пити перед сном по 50-60 мл.
• (вино кагор) Майже у всіх старих посібниках як легке снодійне рекомендувалося використовувати вино. Але діє це на всіх по-різному. Дуже маленька доза вина - 30-50 мл (не горілки) може стимулювати сон, прискорювати фазу засипання. Це може бути маленька чарочка теплого портвейну або кагору чи навіть 100 мл пива.
• (віскарія звичайна ) 2 ст. л. сухої подрібненої трави залити 500 мл кип'ятку в термосі, настояти 1 год., процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Настій у термосі зберігати не більше доби. Пити по 70 мл як снодійне.
• (гарбуз звичайний*, мед весняний) Як заспокійливий засіб при безсонні приймати 50 мл гарбузового відвару з медом на ніч.
• (гіркокаштан звичайний) 1 ст. л. квітів залити 400 мл кип'яченої води кімн. г°, настояти протягом 12 год. у духовці, нагрівати на кипля-, чій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70-100 мл до їди.
• (гірчичники, хрін звичайний) При безсонні, пов'язаному з приливами крові до голови, прикласти перед сном до литок гірчичники або, натертий хрін.
• (глечики жовті*) 2 ст. л. сухих квіток залити 1 л кип'ятку, укутати і настояти 5 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в. рецепті об'єму. Пити по 3 ст. л. протягом дня. І
• (глід криваво-червоний, мед весняний) 1 ст. л. добре подрібнених і перетертих ягід залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв., процідити,, додати меду. Пити по 70 мл перед сном при безсонні у людей похилого віку.
• (глід криваво-червоний, спирт аптечний) Сік, вичавлений із свіжих квіток глоду, змішати з подвійною кількістю спирту і настояти 1$ днів. Пити по 40 крапель на 1 ст. л. води і запивати водою.
• (глід криваво-червоний) 1 ч. л. квіток зали* ти 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 15 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 45 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в реце-, пті об'єму. Пити по 50 мл за 20-30 хв. до їди.
• (глід криваво-червоний) 500 г спілих плодів помити і подрібнити дерев'яним товкачем, додати 100 мл кип'яченої води кімн. t°, нагріти до 40°С і пресувати у соковижималці. Одержаний сік пити по 1 ст. л. перед їдою. Його вживання особливо сприятливо впливає на людей похилого віку.
• (горіх мускатний, мед весняний, молоко коров 'яче, олія кунжутова) Пити чай, приготовлений з 1/4 ч. л. порошку мускатного горіха на 100 мл кип'яченої води. Обережно масажувати підошви ніг кунжутовою олією, або закапати 1-3 краплі теплої олії в кожне вухо. Випити чашку гарячого коров'ячого молока з медом.
• (гравілат річковий) 2 ч. л. подрібнених кореневищ з коренями залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 1 год. Пити по 1 ст. л. 34 рази на день до їди.
• (грейпфрут*, мед весняний) Пити на ніч по 100 мл соку грейпфрута із столовою ложкою меду.
• (жабник польовий*) 2 ч. л. сухої трави залити 200 мл кип'ятку, закрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° протягом 45 хв., процідити через подвійний шар марлі, віджимаючи суміш. Об'єм одержаного настою довести кип'яченою водою до початкового об'єму, промиваючи вичавки. Пити по 1-2 ст. л. при неспокійному сні.
Лікування:
• Терапевтичний ефект дає прослуховуван-ня сюїти "Пер Гюнт" Е. Гріга. Спочатку потрібно вивчити інформацію про твір, зрозуміти його суть і структуру. Слухати в розслабленому ста* ні, силу і звучність музики регулювати обережно. Прослуховування повинне бути короткочасним, не більше 10-15 хв. Після прослуховування лікувальної музики потрібно відпочити 5-Ю хв. Музичну терапію можна прослуховувати і під час сну.
* Безпосередньо перед засинанням слід привести психіку до пасивного стану, для чопі потрібно спрямувати погляд (при заплющених очах) у напрямку ніг. Одночасно з цим слід відмовитися від навколишнього оточення і житі тєвих турбот, йти в думках за поглядом все далі і далі, начебто відлітаючи із Землі і поступово розчиняючись в Космосі. Якщо в голову лізуть настирливі думки, у жодному випадку не фіксувати на них увагу, а зусиллям волі перемкнутися на уявне віддалення від Землі. Для перевірки ефективності сну можна користуватися такими показниками: колір вашої кон'юнктиви при дотриманні всіх умов нормального сну вранці повинен бути більш блідим, аніж перед сном; вранці має бути бадьоре самопочуття, відчуття отриманого відпочинку; так само хорошою ознакою є наявність сновидінь, за винятком кошмарних, що виникають на основі фізіологічної патології.
* Вести правильний спосіб життя і ніколи не лягати спати з наповненим або порожнім шлунком.
• Декому допомагає прийнята перед сном тепла ванна. Але ванна ця повинна бути приємно теплою і нетривалою, не більше 10-12 хв. Більш тривале перебування у ванні може ще більше порушити сон. Тому слід проявити обережність - якщо після першого разу з'явилося або посилилося порушення сну, то краще ванну приймати за 2-3 год. до сну чи побути під тот лим душем, але теж не більше 10-12 хв.
* Для більш швидкого засинання і хорошо! ефективності сну необхідно відчути розслаблення м'язів. Якщо відразу не вдається провести одночасне розслаблення м'язів всього тілі то треба це робити поступово, по частинах: почати з ніг, потім розслабити м'язи рук, потім м'язи черевного пресу, спини і, що особливе важливо, шиї, оскільки при напруженні м'язів шиї активно працює головний мозок, і при цьому заснути важче.
• Для того, щоб ізолювати мозок від па"п> логічного шуму, слід закласти вуха ватою.
* Кімнати повинні бути добре провітрені. Краще, якщо кватирка буде відчинена, оскільки доведено, що навіть невелике зниження темпе: ратури тіла сприяє засипанню, а її підвищення -пробудженню.
• Ліжко має бути не дуже м'яким, оскільки в цьому випадку важко розслабити м'язи, і не дуже жорстким, бо при цьому виникає сильний тиск на м'язову і кісткову тканини. Вкриватися бажано шерстяною ковдрою. Під голову класти тільки одну подушку, але достатньо м яку, щоб не тиснула на голову і вуха. Не можна підкладати подушку під плечі. Неприпустимо, щоб голова звисала з подушки. Не слід підкладати під голову руку, щоб уникнути погіршення кровообігу і набряків.
• Нічний сон кращий, якщо в кімнаті темно і туди не проникає світло від вуличного освітлення та особливо місяця. Місячне світло на багато кого діє збудливо.
• Певне значення для нормального сну має і вологість повітря, оскільки дуже сухе повітря утруднює дихання. Іноді в деяких будинках, особливо зведених із залізобетонних блоків, повітря майже позбавлене необхідній вологості. У такому разі необхідно зволожувати повітря або спеціальними зволожувачами (вони продаються в магазинах електротоварів), або розвісивши в кімнаті кілька вологих рушників чи простирадло.
• Перед сном походити ЗО хв. на свіжому повітрі.
• Перед сном розтерти шкіру сухою масажною щіткою в такій послідовності: права нога, ліва нога, права рука, ліва рука, живіт, груди, спина - рухи щіткою робити у напрямку до серця.
• Пити легкі проносні засоби або ставити очисні клізми, оскільки люди, схильні до кошмарів, майже всі без винятку страждають закрепами.
• Під час сну ноги повинні бути в теплі.
• Під час сну тіло має розсташуватись горизонтально. У жодному випадку не можна спати на лівому боці, і не стільки через те. що буде затиснуте серце, скільки тому, що дихання правою ніздрею (а, за ученням, права ніздря пов'язана з Сонцем і дихання нею призводить до збільшення тепла в організмі; ліва ж ніздря пов'язана з Місяцем і дихання нею призводить до збільшення холоду) сприяє перегріву мозку, і, отже, безсонню. Це викликано тим, що права легеня функціонально пов'язана з правою ніздрею, а ліва легеня - з лівою. При лежанні на лівому боці ліва легеня буде затиснена і тому не зможе повноцінно функціонувати, основна частина дихального навантаження припаде на праву легеню і пов'язану з нею праву ніздрю, дихання якої приводить до перегріву мозку і всього організму. При нормальному стані організму найкраще всього спати на спині, оскільки при цьому температура підкіркових структур мозку, а значить, і тіла, буде регулюватися при диханні самим організмом. Категорично не рекомендується спати на животі, оскільки при цьому сильно ускладнюється дихання внаслідок збільшення навантаження на діафрагму. При відчутті, що їжа перетравилася не повністю, слід засипати на правому боці, оскільки тільки у цьому випадку їжа легко поступає з шлунка в 12-палу кишку. Коли жарко, засипати слід на правому боці, коли холодно - на лівому. В сильну спеку можна закрити праву ніздрю ватою і спати на правому боці. Відповідно, в сильний холод для зігрівання слід закрити ватою ліву ніздрю і спати на лівому боці.
• При безсонні: розтерти стопи і гомілки
ялицевою олією, надіти чисті бавовняні шкарпетки; нюхати перед сном настоянку з валеріанового кореня; провести психотерапевтичне дихання однією лівою ніздрею із застосуванням лавандової олії або без неї. Права ніздря при цьому закривається пальцем, дихання продовжується доти, поки права ніздря не стане дихати набагато легше, ніж ліва. Ефективним снодійним є лавандова олія.
• Приймати повітряну ванну перед сном -протягом 5-10 хв. ходити голим по спальні, потім лягати спати. Температура в спальні повинна бути 13-17°С, піжама і постільна білизна
3 бавовняної або льняної тканини.
• Треба уникати вечорами розумової роботи, рано вечеряти і рано лягати спати, причому вечеря повинна складатися з легкої їжі.
• (агапик-трава гірська) 1 ст. л. зібраної під час цвітіння трави залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 30 хв. Пити по 1 ст. л. настою 3-
4 рази на день.
• (андромеда багатолиста) 1 ст. л. ложку трави залити 200 мл води, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити через подвійний шар марлі, відтиснути рідину. Об'єм одержаного настою довести до 200 мл кип'яченою водою. Пити по 1-2 ст. л. тричі на день.
• (апельсин*) 1 -2 ч. л. апельсинової шкірки залити склянкою води, довести до кипіння, настояти при кімн. t° 10 хв. Перед тим, як піти спати, випити цей "чай".
• (апельсин ) Взяти 50 г шкірок апельсина, залити 1 л горілки, настояти 4 доби, процідити, додати 300 г цукру, розчиненого в 500 мл кип'яченої води кімн. t°, перелити в пляшку. Пити по 25-30 мл після вечері.
• (блекота чорна**') 1 ч. л. листя залити 500 мл кип'ятку, укутати і настояти 1 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ст. л. З рази на день; екстракт блекоти сухий - по 0,02-0,05 г на прийом; настойка листя (15 г на 100 мл спирту або горілки) по 2 краплі на столову ложку води.
• (буквиця лікарська) 2 ст. л. трави залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., охолодити при кімн. t° 45 хв., процідити через подвійний шар марлі, відтиснути рідину. Об'єм довести до 200 мл кип'яченою водою. Пити по 1 ст. л. 3-4 рази на день.
• (буркун лікарський, васильки справжні, вербена лікарська*, герань криваво-червона*, гіркокаштан звичайний, ромашка лікарська*, хміль звичайний**) Взяти неподрібнені трави в такому відношенні: по 3 ч. надземних стебел і жіночих суцвіть-"шишок" (Strobuli Humuli Iupuli) хмелю, по 1 ч. трави (Herba Ocimi basilici) васильків справжніх, трави вербени, верхівок, довжиною 30 см, і бокових пагонів буркуну, герані з великими кореневищами, квітів каштана і сушених квіткових кошиків (Flores Chamomillae) ромашки. Набити цією сумішшю подушку. Трави замінювати кожні 2-3 місяці.
• (жабник польовий) З ст. л. трави залити 400 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв., настояти при кімн. t° 10 хв., процідити через подвійний шар марлі, додати до об'єму в 400 мл кип'яченою водою. Пити по 1 ст. л. 6 раз на день.
• (жабурник звичайний) 2 ч. л. трави залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 2 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1-2 ст. л. З рази на день при неспокійному сні.
• (жито посівне, овес посівний) Взяти по 1 ст. л. зерна жита і вівса, нагрівати на киплячій водяній бані в 600 мл кип'яченої води доти, поки зерна почнуть лопатися, відразу процідити. Пити упродовж дня замість води.
• (заяча конюшина багатолиста) 2 ст. л. трави залити 100 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ст. л. З рази на день.
• (калина звичайна) Відвар з кори калини звичайної 1:20 - по 1 ст. л. за 15 хв. до їди.
• (кульбаба лікарська) 2 ст. л. подрібненого кореня і цілої рослини (1:1) залити 500 мл кип'яченої води кімн. t°. Вранці довести до кипіння на водяній бані і кип'ятити під кришкою 15 хв. Настояти 10-15 хв., процідити, долити до початкового об'єму кип'ятком і залити в термос. Пити увечері теплим по 100 мл після їди як засіб, що сприяє нормальному засинанню.
• (латаття біле**) 2 ст. л. пелюсток залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 30 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ч. л. З рази на день.
• (латаття біле**) Настій з насіння латаття - 60 г сушеного стиглого насіння розтерти на порошок і заварити 500 мл кип'ятку, укутати і настояти 20 хв., процідити. Випити протягом дня за 2 прийоми. Курс лікування - до поліпшення.
• (латук дикий) 1 ч, л. листя залити 600 мл кип'ятку, укутати і настояти 4 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ст. л. З рази на день до їди при нервовому безсонні.
• (латук посівний*) 1 ст. л. подрібнених листків залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл на ніч при порушенні сну.
• (латук посівний*) Свіже листя (Folia Lactucae) латуку посівного усуває безсоння при вживанні його як в сирому, так і у вареному вигляді.
• (лілія біла*, м 'яточник чорний*'/60 г квітів лілії і 8 ст. л. цвіту м'яточника залити 1 л
кип'ятку, укутати і настояти 15 хв., процідити, додати 1,5 кг цукру, нагрівати на водяній бані, постійно помішуючи, до повного розчинення цукру. Пити по 2-3 ст. л. перед сном.
• (м 'ята блошина) 1 ст. л. трави залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 1 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити теплим по 100 мл 4 рази на день до їди.
• (м'ята перцева, мед весняний, молоко коров'яче) Увечері пити до їди по 1-2 ч.л. соку м'яти і 1 ч. л. меду в 200 мл теплої води (60°С) або молока.
• (м 'ята перцева) 2 ст. л. м'яти залити 400 мл кип'ятку, укутати і настояти 5 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити 2 рази протягом дня по 100 мл — в обід та увечері після їди.
• (м'яточник чорний) 10 г трави залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 20 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 50 мл 3 рази на день при безсонні, зумовленому нервовим напруженням та нав'язливими думками.
• (магнезія сірчанокисла) Випити перед сном 200 мл холодної цукрової води з чайною ложкою магнезії.
• (майоран садовий*) 1 ст. л. трави залити 400 мл кип'ятку, укутати і настояти 1 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл 4 рази на день до їди при нервовому безсонні.
• (мак дикий**) Головку маку відварити в 100 мл кип'яченої води і перед сном випити З ч. л. відвару.
• (материнка звичайна ) 10 г попередньо подрібненої (до 3-5 мм) трави залити в емальованому посуді 200 мл кип'ятку, накрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити через подвійний шар марлі, віджимаючи суміш, Одержану кількість довести до початкового об'єму кип'яченою водою. Процідити і пити по 70 мл у теплому вигляді за 15-20 хв. до їди.
• (материнка звичайна*) 2 ст. л. трави залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити теплим по 100 мл 2 рази на день за 15 хв. до їди.
• (мед весняний, меліса лікарська, молоко коров'яче) Пити на ніч по 40-60 крапель соку з листя (Folia Melissae) меліси з чайною ложкою меду на молоці.
• (мед весняний, молоко коров'яче) Дехто полегшує собі процес засинання тим, що перед сном випиває стакан теплого молока. Інші -віддають перевагу 100 мл холодної кип'яченої води з чайною ложкою меду. Допомагає і те й інше. Все залежить від людини, її звичок, особливостей харчування. Додаткову роль грає ще і води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв. Пити по 1 ст. л. 3-5 разів на день через 2 год. після їди.
• (собача кропива звичайна) 1 ст. л. подрібнених сухих віночків з чашечок квіток кропиви залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ст. л. за 15 хв. до їди.
• (сон розкритий*") 2 ч. л. сушеної трави залити 200 мл холодної трави, настояти 12 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 50 мл 3-4 рази на день.
• (суниці лісові) 3 г листків залити 400 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 15 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 45 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Випити протягом дня невеликими порціями.
• (фіалка запашна*) 1 ст. л. подрібненої трави залити 200 мл кип'ятку, накрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв., процідити через подвійний шар марлі, віджимаючи суміш. Одержану кількість довести до початкового об'єму кип'яченою водою. Випити ковтками протягом дня.
• (фіалка запашна*) 2 ч. л. подрібненої всієї рослини разом з кореневищем залити 200 мл холодної кип'яченої води, настояти 8 год. Пити по 50 мл 4 рази на день.
• (хміль звичайний**) 1 ст. л. подрібнених шишок залити на ніч 200 мл холодної кип'яченої води, вранці довести до кипіння, зняти з вогню, настояти укутаним ЗО хв., процідити, віджимаючи суміш. Пити по 50 мл на ніч.
• (хміль звичайний**) Пити на ніч 200 мл теплого напару 2 ч. л. подрібнених шишок, взятих на 200 мл кип'ятку.
• (цибуля городня) Цибуля, уживана в значній кількості перед сном, сприяє хорошому і міцному здоровому сну.
• (шоломниця байкальська) Настоянку коренів (Radix Scutellariae haicalensis) шоломниці байкальської настояти на 70% спирті 1:5. Прозора червоно-бурого кольору рідина своєрідного гіркуватого смаку. Приймати по 20-30 крапель за 15 хв. до їди. Тримати в темному місці.
< Попередня | Наступна > |
---|
Щоб правильно користуватися рецептами та запобігти небажаним наслідкам при їх вживанні, необхідно в довідковому розділі уважно ознайомитися з переліком отруйних рослин та рослин, вживання яких викликають побічні дії або мають протипоказання. Отруйні рослини позначені - **, ті, які мають побічні дії або протипоказання - *.