Авітаміноз

Encyclopedia from A to Z - А

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

АВІТАМІНОЗИ - група захворювань, що розвиваються при недостатньому поступленні в організм одного чи декількох вітамінів або повній їх відсутності в їжі.

Розрізняють авітамінози: первинні, обумовлені дефіцитом поступлення вітамінів в організм, і вторинні, пов'язані з порушенням засвоєння вітамінів організмом або підвищеною їх потребою (значне фізичне навантаження, інфекційні хвороби, захворювання ендокринних залоз, несприятливі умови праці, гельмінтози, вагітність і період годування груддю в жінок, а також при цілому ряді захворювань, особливо шлунково-кишкового тракту, при яких відмічається зниження засвоєння тих чи інших вітамінів, сезонність (кінець зими - весна).

Недостатність вітаміну А (ретинолу).
Симптоми, прояви: порушення зору (куряча сліпота), інфекційні ураження органів дихання, сечовиділення, травного тракту, схильність до гнійничкових захворювань шкіри, загальна слабість, в дітей затримка росту і неврологічні порушення. Міститься в маслі, яєчному жовтку, печінці, особливо риб і морських тварин. Цей вітамін сприяє нормальному обміну речовин, росту і розвитку організму, забезпечує нормальну функцію епітелію шкірних покривів і слизових оболонок, потових, сальних і слинних залоз, органів зору.

Недостатність вітаміну В1 (тіаміну).
Симптоми, прояви: хвороби Бері-бері, загальна слабість, швидка втомлюваність, головні болі, задишка і серцебиття при фізичному навантаженні, явище поліневриту парестезії і зниження шкірної чутливості, відчуття важкості і слабкості в ногах, швидка втомлюваність при ходьбі, кульгавість, порушення серцево-судинної системи, симптоми порушень органів травної системи, порушення зору, психіки. Міститься вітамін В і у свинині, вівсяній і гречаній крупі, житньому хлібі, картоплі, яйцях, пивних дріжджах.

Недостатність вітаміну В2 (рибофлавіну) (бере участь в окисно-відновних процесах в організмі, в здійсненні зорової функції, в синтезі гемоглобіну).
Симптоми, прояви: погіршення апетиту, похудіння, слабість, головні болі, погіршення зору в пітьмі, кон'юнктивіт, стоматит, себорейний дерматит, порушення нервової системи, анемія. Міститься в дріжджах, м'ясі, хлібі, гречці, свіжій рибі, бобових, печінці, яйцях, помідорах.

Недостатність нікотинової кислоти (вітаміну РР, вітаміну В3) (бере участь в клітинному диханні).
Симптоми, прояви: втрата апетиту, сухість, блювота, пронос, прогресуюча загальна слабість, симптоми ураження нервової системи, дерматити, яскраво-червоний '"лаковий" язик.

Недостатність вітаміну В6 (піридоксину) (бере участь в обміні жиру в організмі, в обміні гістаміну).
Симптоми, прояви: підвищена дратівливість або загальмованість. безсоння, поліневрити верхніх і нижніх кінцівок, парастезії, диспепсичні розлади, стоматити, дерматити, гіпохромна анемія. Міститься в продуктах рослинного походження, найбільше в дріжджах.

Недостатність вітаміну С (аскорбінової кислоти) (бере участь в окисно-відновних процесах, вуглеводному обміні, синтезі колагену, нормалізації проникності судин).
Симптоми, прояви: загальна слабість, підвищена проникність капілярів (синці, крововиливи), кровотечі з ясен, геморогічні випоти в суглоби, плевру, випадіння зубів. Міститься в свіжих овочах і фруктах, особливо в цибулі, салаті, чорній смородині, капусті, часнику, лимоні, шипшині.

Недостатність вітаміну D (бере участь в регуляції кальцієвого і фосфорного обміну в організмі).
Симптоми, прояви: у дітей - рахіт - розм'якшення кісток черепа, деформація голови, деформація грудної клітки, деформація кінцівок, атонія м'язів, блідість шкірних покривів, підвищена пітливість, анемія, порушення нервової системи. В дорослих - безпричинна слабість, втомлюваність, прогресуючий карієс зубів (особливо у вагітних), остеопороз, болі в кістках, м'язах, парестезії.

Велике значення в обміні речовин мають вітаміни В12, К. Е та ін., недостатність яких в організмі призводить до виникнення різноманітних патологічних станів.

Лікування:

• Для профілактики і лікування курячої сліпоти рекомендується вживати продукти, багаті, перш за все. вітаміном А: шпинат, салат, зелену цибулю, абрикоси, чорну смородину, аґрус, а також молоко, вершкове масло, сир. вершки, яєчний жовток, ікру, печінку морських тварин і риб. З круп корисне пшоно.

• (аїр тростиновий) І ст. л. подрібненого кореневища залити 2 склянками кип'ятку, укутати і настояти протягом ночі. Випити за 4 прийоми за 20 хв. до їди для покращення зору при гіповітамінозі А.

• (аніс звичайний, сосна звичайна, чистотіл звичайний *) 100 мл сухої трави (Herba Chelidonii) чистотілу звичайного всипати у 3-літрову банку, залити теплою сироваткою, додати 200 г цукру, розмішати, накрити марлею, настояти не на сонці і не на холоді. Через тиждень можна відлити, процідивши, а у банку долити холодну воду з цукром. Цей квас можна також пити і полоскати ним горло при зобі. Такий квас можна зробити і з молодих гілок хвої і плодів (Fructus Anisi) анісу.

• (береза бородавчаста*) 100 г промитих і подрібнених молодих листків (Folium Betulae) берези залити 400 мл кип'ятку, укутати і настояти 3-4 год. і процідити. Пити по 100 мл за 15 хв. до їди.

• (береза, клен) Пити березовий або солодкий кленовий сік при цинзі.

• (буряк звичайний*) Періодично прикладати до виразок, у міру висихання, кашку з коренеплодів буряка при цинзі.

• (вино кагор, хрін звичайний) Пити по 1 ч. л. тричі на день протягом тривалого часу настояний на вині тертий хрін (1 ч. л. тертого хрону на 200 мл вина) при цинзі.

• (волошка синя, жир риб'ячий) Перетерту на порошок траву волошки залити риб'ячим жиром, нагрівати 10 хв. на киплячій водяній бані, настояти протягом тижня, перемішати. Вживати по 1 ст. л. за 20 хв. до їди при сліпоті курячій. Водночас промивати очі легким відваром волошки, добре профільтрованим. Вживати продукти, які містять вітамін А. Час від часу вживати злегка обсмажену печінку.

• (вугілля березове, вугілля липове, картопля, морква посівна) На цинготні рани рекомендується прикладати сирі коржики з тертої сирої моркви, тертої сирої картоплі або насипати в рану свіжого липового березового вугілля.

• (горіх волоський , кедр сибірський) Настій із товчених горіхів разом зі шкаралупою кедра сибірського. Горіхи залити горілкою так. щоб над їх рівнем був шар горілки в 5-6 см. Суміш настояти протягом тижня, процідити, пити по 1 ст. л. за 15 хв. до їди.

• (горіх волоський*, лимон*) 200 г порізаного свіжого лимона і 200 г порізаних волоських горіхів зелених (зібраних до 29 червня) прокрутити через м'ясорубку, змішати з 400 г меду. Вживати натщесерце по 1 ст. л. суміші і запивати молоком.

• (горіх волоський*) 1 ст. л. порізаних листків залити 200 мл кип'ятку в термосі, настояти 1 год.. процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Настій у термосі зберігати не більше доби. Пити по 100 мл 2-3 рази протягом дня при цинзі.

• (горіх волоський*) 1-2 ч.л. подрібненого листя (Folia Juglandis regiae) або зелених оплоднів (Cortex Juglandis regiae fructibus) горіха волоського заварити як чай в 200 мл кип'ятку, остудити, процідити і пити по 200 мл за 15 хв. до їди.

• (горобина звичайна ) Пити сік з плодів (Fructus Sorbi aucupariae) горобини звичайної, по 1 ст. л. декілька разів протягом дня. В іншу пору року - настій із висушених ягід.

• (горох посівний ) 3 стакани горохової соломи поварити у 0.75 л чистої річкової води, процідити. Промивати очі теплим відваром вранці та ввечері при гіповітамінозі А.

• (гравілат міський ) 6 ст. л. подрібнених кореневищ з коренями залити 300 мл кип'яченої води кімн. 1°, нагрівати на киплячій водяній бані протягом 15 хв., настояти при кімн. t° 45 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по І ст. л. через 0,5-1 год. після їди при цинзі.

• (грейпфрут*) Пити по 100-300 мл свіжого соку грейпфрута 3 рази на день до їди, підсолоджуючи на смак медом або цукром (хворим на діабет не підсолоджувати).

• (гуньба сінна) 1 ч. л. розтертого на порошок насіння залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 20 хв., процідити. Випити протягом дня ковтками при авітамінозі PP.

• (деревій звичайний) Свіжим соком трави (Herba Millefolii) або квіток (Flores Millefolii) деревію натирати ясна для їх зміцнення при цинзі.

• (дріжджі пивні) Вживати пивні дріжджі і по 1 ч. л. йодного заліза, а також фруктові соки, що містять багато вітамінів, при цинзі.

• (дріжджі пивні) Якщо з'явилися виразки на тілі, то до них необхідно прикладати пивні дріжджі і потроху вживати усередину. Ніякого послаблювального при цинзі давати не можна.

• (жимолость козолисти ) Пити по 100 мл соку плодів жимолості зі столовою ложкою меду до їди.

• (журавлина чотирипелюсткова*) Водний настій ягід журавлини при цинзі.

• (золотушник звичайний ) 1 ч. л. трави залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°. накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 15 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 45 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. 1° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл вранці та ввечері ковтками при цинзі.

• (золотушник звичайний*) Вживати по 2-3 невеликі чарки на добу горілчаної настоянки трави у співвідношенні 1:3 при цинзі.

• (калина звичайна) 0,5 склянки соку калини. 100 г меду, Іл води. Мед розчинити у воді, влити сік. перемішати і пити холодним.

• (калина звичайна) Ягоди калини розтерти в ступці, залити поступово кип'ятком із розрахунку 1-2 ст. л. ягід на 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 4 год. Випити протягом дня 600-800 мл.

• (капуста городня, перстач прямостоячий, щавель кислий ) Настояти протягом доби в 300 мл розсолу капусти 2 ст. л. щавлю і 4 ст. л. кореневищ перстачу. Полоскати рот при цинзі.

• (капуста городня) При цинзі вживати в їжу будь-які сорти капусти як у свіжому, так і квашеному вигляді. Особливо корисні салати з свіжої капусти, оскільки вони містять велику кількість вітаміну Е.

• (картопля, морква посівна, редька посівна чорна*) Виразки на яснах мастити редьковим соком або прикладати суміш з тертої сирої моркви і тертої сирої картоплі при цинзі.

• (картопля, морква посівна, цибуля городня) Щоб підняти гемоглобін, довести до кипіння у мундирах 5 картоплин, 1 сиру морквину, 1 цибулину і ложку олії. Без солі. Так снідати 10 днів.

• (кропива дводомна*) При авітамінозах С і К з молодих квіток кропиви готувати вітамінні борщі, кашки.

• (кульбаба лікарська) 2 ст. л. подрібнених сушених кошиків залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл за 15 хв. до їди.

• (кульбаба лікарська) 2 ст. л. подрібненого кореня і цілої рослини (1:1) залити 500 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв., настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 70 мл після їди.

• (лимон*, морква посівна) В 300 мл кип'яченої води кімн. t° розчинити 2 ст. л. меду, додати сік однієї моркви і сік одного лимона. Змішати і випити протягом дня.

• (лимон*) Курці повинні знати, що тютюн містить у собі речовини, які руйнують запаси вітаміну С в організмі. Тому ті, хто багато курить, повинні постійно відновлювати рівень аскорбінової кислоти, щоб добре почуватись. Цьому сприяє вживання цитрусових, зокрема лимонів, плоди яких є справжньою "коморою" необхідної речовини.

• (лимон*) Ясна мастити лимонним соком при цинзі у дітей.

• (мед весняний, сироп ягідний, шипшина травнева) 4 ст. л. сухих плодів шипшини залити 500 мл кип'ятку і нагрівати на киплячій водяній бані 10 хв. в посуді із закритою кришкою, після чого настояти у теплому місці 4-6 год. і процідити. У відвар можна додати до смаку цукру, меду або якого-небудь ягідного сиропу. Пити по 70 мл до їди при цинзі. Зберігати відвар в холодному місці не більше 2 днів.

• (мед весняний, хліб пшеничний, хрін звичайний) Щодня вживати в їжу 1-2 ч.л. тертого хрону з хлібом або цукром (медом) чи у вигляді соку з цукром при цинзі.

• (мед весняний, ялина європейська) 20-30 г хвої ялини промити в холодній воді і залити 100 мл кип'яченої води. Кип'ятити в закритому кришкою посуді 20 хв. взимку і 40 хв. влітку. Для поліпшення смаку можна долати цукру або меду. Випити протягом дня за 2-3 прийоми при цинзі. Відвар особливо корисний в зимовий час. коли вміст аскорбінової кислоти у хвої найбільш високий. Навесні корисно пити настій або відвар молодих гілочок і шишок ялини.

• (молоко коров'яче, овочі, сік фруктовий, фрукти) Треба якомога більше бути на свіжому повітрі, більше давати молока, свіжих овочів, фруктів, фруктових соків.

• (молоко коров 'яче, цикорій дикий) Вживати тричі протягом дня (упродовж 4-6 тижнів) по 1 ст. л. свіжого соку в склянці молока при цинзі.

• (молоко коров 'яче) Цинга може бути вилі-кувана вживанням в їжу тільки самого коров'ячого молока.

• (морква посівна) Застосовувати для лікування при сліпоті курячій сік або коренеплоди моркви особливо тоді, коли дивитеся телевізор більше 3 год. протягом дня. Примітка: каротин, що міститься в моркві, не засвоюється при захворюваннях печінки і зниженої функції щитовидної залози, тому в подібних випадках призначається чистий вітамін А. а не морква. Морква протипоказана при виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, ентериті.

• (нагідки лікарські) Квіткові кошики (Flores Calcndulae) нагідок лікарських у вигляді настою вживати як стимулюючий засіб при дефіциті вітаміну С (настій: 20,0-200,0). Настояти протягом 1 год. і пити по 1-2 ст. л. 3-5 разів протягом дня. краще до їди.

• (обліпиха крушиновидна) Плоди обліпихи у вигляді соку, водного настою, спиртної настоянки, сиропу і обліпихової олії.

• (огірочник лікарський*) Трава (Herba Boraginis) огірочника містить практично усі вітаміни, що потрібні для життєдіяльності організму. особливо вітаміни С і А. окрім того цілюще впливає на психіку. Вживати у вигляді салату з сирого листя, а також як харчові добавки до різноманітних страв та напоїв.

• (осика*) 1 ст. л. бруньок або кори осики залити 500 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв.. укутати, настояти 3 год. Пити як чай по 100 мл за 15 хв. до їди.

• (первоцвіт весняний) 1 ст. л. квіток з чашечками (Flores Primulae cum calyce) первоцвіту весняного всипати у 200 мл кип'ятку. Накрити і настояти 30 хв., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 60 мл за 15 хв. до їди. Свіжі листки і квіти можна використовувати у вигляді салату.

• (перець стручковий однорічний*. печінка кози) Вживати у вигляді їди або мазі сік козиної печінки, з перцем або без нього, або ж тримати очі над парою цього соку при сліпоті курячій.

• (перстач прямостоячий) 3 ст. л. подрібненого кореневища залити 1 л кип'яченої води кімн. t°. нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв.. настояти при кімн. t° 10 хв., процідити. Використовувати для полоскання рота при цинзі.

• (подорожник великий) Час від часу натирати ясна соком подорожника або полоскати рот настоєм цієї трави при цинзі.

• (полин гіркий*) Пити чай зі стеблових вершечків разом з листям і квітками (Herba Artemisiae vilgaris) полину при цинзі.

• (редька посівна чорна ) Пити декілька разів протягом дня сік редьки, по 30-40 мл на прийом.

• (селера пахуча) 1 ст. л. трави залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 2 ст. л. за 20 хв. до їди при цинзі.

• (смородина чорна*) 2 ст. л. ягід залити 400 мл кип'ятку і настояти 1 год. Випити протягом дня при цинзі. Навесні можна також нарізати молодих гілочок смородини, дрібно порізати їх і відварити 7-Ю хв. у воді. Такий відвар пити як чай.

• (смородина чорна*) 700 г смородини протерти через сито, змішати з медовим розчином (6 ст. л. меду на 300 мл кип'яченої води кімн. t°). Отриманий напій випити протягом 2 днів.

• (сон розкритий*) Класти на потилицю свіжі листки рослини (у поєднанні з вживанням риб'ячого жиру) при сліпоті курячій.

• (соняшник однорічний) Залучення насіння соняшника до харчового раціону посилює апетит. підтримує сили виснаженого хворобами організму, а головне - через вміст значної кількості вітаміну В(, дає можливість застосовувати насіння для профілактики і лікування вугрів, особливо у підлітків. Норма вживання 50 г протягом дня. Як джерело вітамінів дуже корисне пророщене насіння. Його подрібнити на млинку для кави і додати до салатів або подавати на стіл разом із сиром тощо.

• (сосна звичайна, ялина європейська) Хвою смереки або сосни (з розрахунку 25-30 г на день) промити в холодній воді і опустити в окріп (1:5, в об'ємних частинах). Нагрівати на киплячій водяній бані в емальованій посудині 20 хв. зимою і 40 хв. влітку. Суміш процідити через марлю, додати для смаку цукру. Пити по 100 мл протягом дня до їди. Можна приготувати вітамінний настій: промиту і подрібнену хвою залити потрійною кількістю кип'ятку, укутати і настояти 2-3 год.

• (стокротки багаторічні*) Листя у вигляді заварки чаю (І ст. л. на 200 мл кип'ятку). Випивати за 3-4 прийоми щоденно до настання лікувального ефекту.

• (суниці лісові) 2 ч. л. листків залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 15 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 45 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Випити 400 мл протягом дня ковтками.

• (суріпиця звичайна*) 1 ст. л. сухої або свіжої трави суріпиці звичайної залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 2-3 год. Пити настій по 50 мл за 15 хв. до їди.

• (фіалка триколірна*) 1 ст. л. подрібненої рослини залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 10 хв. Пити по 200 мл протягом дня при авітамінозі з висипами на шкірі (після вживання напару сеча має специфічний запах).

• (фіалка триколірна*) При авітамінозі з висипами на шкірі взяти на 200 мл кип'ятку 1 ст. л. трави (Herba Violae tricoloris) фіалки триколірної і настояти 10 хв. Пити 200 мл протягом дня.

• (цибуля ведмежа*) Вживати всю рослину при цинзі. Містить ефірну олію, вітамін Е, налає виразної протимікробної дії. Фітонциди цибулі ведмежої мають більш сильну дію, аніж часник.

• (цибуля городня) Вживати систематично до їди свіжу городню цибулю або до їди пити по І ч. л. віджатого соку цибулі городньої.

• (часник городній*) Виварити часник у воді з цукром до одержання сиропу темного кольору. Пити по 1 ч. л. за 15 хв. до їди.

• (череда трироздільна) 4 ст. л. трави, подрібненої до 0.5 мм. залити 200 мл кип'яченої води кімн. 1°, нагріти на киплячій водяній бані при частому помішуванні протягом 15 хв., настояти при кімн. t° протягом 45 хв. Процідити через марлю, потім через вату, додати до 200 мл кип'яченої води кімн. t°. Пити по І ст. л. 2-3 рази до їди при цинзі.

• (шипшина травнева) 1 ст. л. потовчених ягід (разом з сім'янками) залити 200 мл кип'яченої води кімн. t°, накрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані протягом 30 хв. Зняту з бані витяжку настояти при кімн. t° 15 хв. Процідити через марлю, віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою кімн. t° до вказаного в рецепті об'єму. Пити по ІООмл вранці та ввечері ковтками при сліпоті курячій.

• (шипшина травнева) 2 ч. л. розтертої шкірки плодів шипшини залити 200 мл холодної кип'яченої води, нагрівати на киплячій водяній бані 10 хв., процідити. Для кращого збереження вітаміну С 1 ст. л. подрібнених плодів залити в термосі кип'ятком і настояти 4-5 год. Вілвар до смаку підсолодити медом і пити по 200 мл.

• (щавель кінський) 1 ст. л. свіжого листя щавлю кип'ятити на водяній бані 5-10 хв. в 400 мл кип'яченої води кімн. t°, процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 50 мл за 5-10 хв. до їди ковтками з невеликими перервами.

• (ялина європейська) 20-30 г хвої ялини промити в холодній воді і залити 100 мл кип'яченої води кімн. t°, нагрівати на киплячій водяній бані під кришкою 20 хв. зимою, а влітку - 40 хв., процідити. Можна додати цукру чи меду. Випити протягом дня за 2-3 прийоми. Дуже корисний відвар зимою. Весною корисно пити настій чи відвар з молодих гілок і шишок ялини.

Ефективними при лікуванні авітамінозів є окремі збори - рекомендовані збори при авітамінозі

Щоб правильно користуватися рецептами та запобігти небажаним наслідкам при їх вживанні, необхідно в довідковому розділі уважно ознайомитися з переліком отруйних рослин та рослин, вживання яких викликають побічні дії або мають протипоказання. Отруйні рослини позначені - **, ті, які мають побічні дії або протипоказання - *.

Перед тим, як застосовувати той чи інший рецепт, необхідно порадитися з лікарем, щоб з'ясувати характерні особливості хвороби та методику її лікування.

Translate Tools