Агресивність

Encyclopedia from A to Z - А

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

АГРЕСИВНІСТЬ - патологічне підвищення оборонного інстинкту (проявляється невмотивова-ною схильністю до бійок, особливо у дітей, деструктивними діями в комплексі з руховою і паталогічною розгапьмованістю. Характерні замкнутість, відсутність цілеспрямованості, схильність до сварок, проблеми контактування з іншими людьми, неадекватна поведінка, невмо-тивована рухова активність).

Лікування:

• (валеріана лікарська, спирт аптечний) Спиртова настоянка: І ч. кореневищ з коренями (Rhizoma cum radicibus Valerianae) валеріани, 5 ч. 70% спирту або горілки. Настояти тиждень, процідити. Пити по 15-20 крапель за 15 хв. до їди.

• (валеріана лікарська) Водний настій кореневищ з коренями (Rhizoma cum radicibus Valerianae) валеріани. 2 ст. л. попередньо подрібненої (до 3-5 мм) сировини залити в емальованому посуді 200 мл кип'ятку, накрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв. Процідити через подвійний шар марлі, віджимаючи суміш. Одержану кількість довести до початкового об'єму кип'яченою водою. Пити по 1 ст. л. до їди.

• (верес звичайний*) 4 ст. л. надземної частини рослини залити 200 мл кип'ятку, закрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 15 хв., настояти при кімн. t° протягом 45 хв. Процідити через подвійний шар марлі, відтискуючи суміш. Об'єм одержаного настою довести кип'яченою водою до початкового об'єму, промиваючи вичавки. Пити по І ст. л. 4-6 разів протягом дня.

• (герань криваво-червона*) Настій з герані криваво-червоної: 1 листочок рослини на 200 мл кип'яченої води. Пити по 70 мл 2 рази протягом дня (для жінок).

• (глід криваво-червоний) 1 ст. л. квіток або плодів глоду настояти 7 діб в 200 мл горілки в закритій посудині, процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 20-25 крапель з водою за 15 хв. до їди.

• (звіробій звичайний) 1 ст. л. сухої трави (Herba Hyperici pertorapi) звіробою залити 200 мл кип'ятку, укутати і настояти 5 год., процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 1 ст. л. після їди.

• (йод аптечний, оцет яблучний) Додати в 200 мл кип'яченої води або будь-якого фруктового соку і фруктів, що ростуть в регіоні мешкання, 1 ч. л. яблучного оцту і краплю йоду, ретельно перемішати. Випити невеликими ковтками до їди.

• (калина звичайна) 10 г попередньо подрібненої (до 3-5 мм) кори залити в емальованому посуді 200 мл кип'ятку, накрити кришкою, нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв., настояти при кімн. t° 10 хв. Процідити через подвійний шар марлі, віджимаючи суміш. Одержану кількість довести до початкового об'єму кип'яченою водою. Пити по 1 ст. л. за 15 хв. до їди.

• (конвалія звичайна*, спирт аптечний) Свіже листя (Folia Convallariae) конвалії звичайної покласти в півлітровий бутель, заповнивши 3/4 його об'єму, залити спиртом доверху, настояти 2 тижні, процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 10-15 крапель з водою за 15 хв. до їди.

• (кропива жалка*, материнка звичайна*, меліса лікарська) Регулярно пити чай з трави (Herba Origani vulgaris) материнки звичайної, листя (Folia Melissae) меліси, відвар з верхівок кропиви.

• (мед весняний) Змішати 500 г цукру і 500 г меду. Вживати 2 рази протягом дня по 1 ст. л. (для чоловіків).

• (собача кропива звичайна) 2 ч. л. трави увечері залити 200 мл кип'ятку, накрити, настояти до ранку. Вранці підігрівати на водяній бані, не доводячи до кипіння, 15 хв., укутати і настояти 10 хв. Процідити і довести до початкового об'єму кип'ятком. Пити по 50 мл за 15 хв. до їди.

• (хміль звичайний**) 2 ч. л. жіночих суцвіть-"шишок" (Strobuli Humuli Iupuli) хмелю настояти 4 год. в 200 мл кип'ятку, процідити. Віджати залишки рослинного матеріалу і долити кип'яченою водою до вказаного в рецепті об'єму. Пити по 50 мл за 5-10 хв. до їди.

Щоб правильно користуватися рецептами та запобігти небажаним наслідкам при їх вживанні, необхідно в довідковому розділі уважно ознайомитися з переліком отруйних рослин та рослин, вживання яких викликають побічні дії або мають протипоказання. Отруйні рослини позначені - **, ті, які мають побічні дії або протипоказання - *.

Перед тим, як застосовувати той чи інший рецепт, необхідно порадитися з лікарем, щоб з'ясувати характерні особливості хвороби та методику її лікування.

Translate Tools