Основи класифікації лікарських рослин

Фіто аптека - Дари природи

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

Горицвіт - на землі росте тисячі літ,
Людей рятує, - серце лікує.
Жовтенький звіробій - лікує шлунок твій.
Кропива, ромашка й хміль - ними голову помий.
А з калини і шипшини
Пийте чай - то вітаміни.

Лікарські рослини класифікуються з урахуванням їх екології, життєвої форми, ступеня вивченості, статусу, спрямованості терапевтичної дії та інших ознак.

Залежно від екології виділяють:
- дикорослі лікарські рослини - конвалія звичайна, горицвіт весняний, мучниця, брусниця, бобівник, глечики жовті, цмин піщаний, меліса лікарська, деревій звичайний, звіробій продірявлений, чебрець повзучий, подорожник великий...
- лікарські рослини, що наявні у природі в недостатній кількості - беладона звичайна, вовчуг польовий, валеріана лікарська, оман високий, женьшень, обліпиха, алтея лікарська...
- лікарські рослини іноземного походження, акліматизовані в Україні - наперстянка пурпурова,шавлія лікарська, чебрець звичайний...
- лікарські рослини, що відомі лише в культурі - м’ята перцева, ортосифон тичинковий, мак снодійний...
- лікарські рослини сільськогосподарські - льон, гарбуз, мигдаль, гірчиця...
За мірою дослідженості, ступенем практичного упровадження та статусом лікарські рослини поділяють на неофіційні, тобто ті, що використовуються у народній медицині, та офіційні, ефективні — більш чи менш досліджені в хімічному та фармакологічному відношеннях і дозволені до використання науковою медициною.

Лікарські рослини умовно класифікують в три групи:
1. Рослини, які застосовуються для лікувальних цілей.
2. Рослини, які використовують для отримання галенових препаратів, включно і в домашніх умовах.
3. Рослини, які служать сировиною для промислової переробки з метою одержання чистих речовин, які застосовуються як ліки або використовуються як вихідний матеріал для приготування ліків.
Існують також ботанічна, хімічна, фармакологічна і товарознавча класифікації лікарських рослин.

Фармакологічну класифікацію використовують у фітотерапії і вона виділяє такі групи лікарських рослин:
- рослини, що діють на серцево-судинну систему,
- рослини, що діють на шлунково-кишкову систему,
- рослини, що діють на центральну нервову систему,
- рослини, що діють на ендокринну та імунну системи,
- рослини, що діють на органи дихання,
- рослини, що діють на нирки і сечовивідні шляхи,
- рослини, що діють на шкіру,
- рослини, які використовуються при інфекційно-запальних захворюваннях,
- рослини, які використовуються при авітамінозах,
- рослини, які використовуються при кровотечах.

Ще в давні часи люди використовували близько 21 тис. видів трав. На найраніших стадіях розвитку людства трави були не тільки джерелом живлення людей, але і засобом лікування хвороб в народній медицині. Лікарські трави попереджають та усувають ускладнення при прийомі антибіотиків, гормонів і хіміопрепаратів.
Лікування травами ефективне при бронхіальній астмі, гіпертонії, серцевій недостатності, виразки шлунку і дванадцятипалої кишки, хронічної пневмонії і цілого ряду інших важких, "невиліковних" хворіб. Лікування дарами природи, травами, в народній медицині не завдає шкоди організму, а тільки сприяє одужання при важких опіках, пораненнях, травмах, інсульті, гострому маститі, сепсисі. При використанні лікарських трав полегшення настає буквально через декілька днів, а при хронічних захворюваннях стійкий ефект досягається при тривалому і регулярному лікуванні.

Translate Tools