Сушіння лікарських рослин

Фіто аптека - Дари природи

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

Не скубіть ромашку, не топчіть ногами,
Це цілюща квітка у зеленім храмі.

Деякий час після збирання рослинний орган продовжує жити у повністю змінених умовах обміну речовин. Для того щоб він не втратив свої властивості його необхідно вмсушити. Сушити лікарські рослини слiд не пiзнiше як через 5-6 годин пiсля збирання. В кiнцi сушiння свiжа трава перетворюється на суху, яка являє собою стабiльну лiкувальну сировину.

Перед сушiнням рослиннi частки добре очищають. З коренів видаляють механiчнi домiшки, зіскоблюють кору, занурюють на короткий час у проточну воду i сильно струшують. Якщо корені i кореневища не очистити, то в сировинi значно збiльшиться вмicт мiнеральних речовин, що знизить якiсть. Сушiння повинне вiдбуватися швидко, при добрiй вентиляції, тому що повiльне сушiння призводить до загнивання рослин. Оптимальна температура – 50 С.

При сушінні з рослин випаровується значна частина води, рослини втрачають у вазі:
трава - 70%,
листя - 80%,
квіти - 75%,
коріння - 65%,
кора - 45%.
Природне сушiння лікарських трав надто повiльне. Проводять його на вiдкритому повiтрi або в напiвзакритих або закритих примiщеннях з активною вентиляцiею.
Листя - розкладають тонким шаром на сiтчастих полицях. Більш великі листки викладають кожен окремо. Вiд дій прямих сонячних променiв зелене листя знебарвлюються і стає жовтими та блiдими. Сушити потрібно в тіні.
Квіти - також розстилають тонким шаром, щоб уникнути необхідності перемішувати їх у процесі сушіння і висушують у затінку.
Трави - зазвичай зв'язують невеликими пучками, які підвішують у сухому, теплому і провітрюваному приміщенні. Сушать у затiнку.
Плоди та насіння - містять невелику кількість вологи і для їх висушування немає потреби в спеціальних умовах. Досить тримати їх в провітрюваних приміщеннях, після того як вони висушені на сонці або в сушильні.
Соковиті фрукти - сушать в сушильні до тих пір, доки вони перестануть липнути один до одного.
Кора - містить невелику кількість води і її легше сушити на відкритому повітрі або в провітрюваних приміщеннях.
Корені, кореневища, бульби, цибулини - сушать після очищення. Товсті коріння і кореневища необхідно сушити при невисокій температурі (близько 40 °С), при цьому забезпечується рівномірне випаровування з внутрішніх і зовнішніх частин їх без зміни забарвлення і без розпаду активних речовин. Значно швидше висихають тонкі або нарізані товсті корені. На вiдкритому сонячному світлі можна сушити ті рослинні частини, які не містять барвникiв – насіння, корені, кору.

Якщо не дотримуватись умов збору і сушіння рослин, то вони можуть стати не придатними для подальшого використовування.

Translate Tools