Суниця лісова

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

СУНИЦЯ ЛІСОВА (рос. земляника лесная) — Fragaria vesca L.

Росте в лісах по усій території України. Плід — несправжня ягода. Квітне з травня по липець. Плоди містять: вітаміни С, В1, каротин, цукри, яблучну, цитринову, саліцилло-ву, хінну кислоти, дубильні та пектинові речовини, залізо, фосфор, кальцій, марганець кобальт, азотисті та інші речовини. В народі стверджують, що суниця подовжує вік людини. Плоди їдять свіжими, сушеними, з них готують варення, мармелад, джем, пастилу, морозиво, соки. Суниця — медонос.

У народі плоди та листя суниці застосовують при подагрі, каменях в нирках та жовчному міхурі, при недокрів'ї, авітамінозах, захворюваннях сечових шляхів, гіпертонії, як глистогінний засіб. У науковій медицині плоди рекомендують вживати при хворобах селезінки, печінки, нирок, жовчних шляхів, катарах шлунку. Настій листя суниці знижує кров'яний тиск, розширює периферичні судини, посилює скорочення мускулатури матки; його вживають при астмі. Листки та корінь її лікують рани та виразки, скорочують селезінку.

Суниця має властивості захищати організм від пошкоджень радіації; регулює обмін речовин, допомагає виведенню з організму токсинів і холестерину, які утворюються в процесі метаболізму. Вона — дієтична, але не всім можна її їсти у великій кількості, бо у багатьох людей, особливо у дітей, викликає алергічні реакції.

Суниця з вершками.
Півтори склянки ягід, півсклянки цукру-піску, склянка вершків. Ягоди промити, видалити плодоніжки, засипати їх цукром, залишити в прохолодному місці на 4 години. Коли ягоди пустять сік, покласти їх у вазочки, а перед тим, як подати на стіл, полити вершками.

Варення.
1,5 кг суниці, 1,5 кг цукру, 3 склянки води, 2 г цитринової кислоти. Ретельно відібрані ягоди (промиті, позбавлені недозрілих ягід, але не позбавлені плодоніжок) покласти в посуд для варіння, засипати цукром-піском, додати цитринової кислоти та залишити на 6 годин, щоб ягоди пустили сік. Варити на слабкому вогні 15—20 хвилин, охолодити 12—15 годин, доварити до повної готовності. Холодним розкласти у стерилізовані скляні банки.

Translate Tools