Топінамбур

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ТОПІНАМБУР, земляна груша (рос. топинамбур) — Helianthus tuberosus L.

Культура має кілька сортів. Надземні органи схожі з соняшником. На кінцях підземних паростків формуються клубні грушовидної, подовженої або веретеноподібної форми, вони нагадують картоплини. Забарвлення клубнів біле, фіолетово-червоне або сірувато-коричневе. Рослина холодостійка, листя витримують мороз до —4; —6 °С, а клубні при нетовстому сніговому покритті — до 30° морозу. Клубні, які замерзли, після розморожування не гублять своєї життєдіяльності; багаті на фруктозу, особливо — на їкулін — єдиний природний полімер, який майже повністю складається з фруктози, корисні хворим на цукровий діабет. Технологію виробництва таких продуктів розробили вчені Київського технологічного інституту харчової промисловості. Клубні переробляються в пасту, яка входить у склад лікувальних тістечок та цукерок.

Клубні земляної груші вживають і сирими, з них також готують вінегрети, повидло, овочеву ікру, сиропи, їх можна квасити і сушити.

Салат.
400 г топінамбура, 60 г сметани, 60 г майонезу, 100 г моркви, 7 г цибулі. Клубні ретельно промити під проточною водою, щіткою обчистити від шкіри, одразу занурити у воду, в яку влито трохи оцту, натерти на крупній тертушці (і клубні, і моркву), посолити, заправити сметаною та майонезом, посипати петрушкою, кропом та цибулею.

Запіканка.
Промиті та очищені від шкірки клубні натерти крупно на тертушці, злегка обсмажити на сковорідці з олією. Сирі яйця розтерти, докласти сметани або молока, ретельно змішати, підсолити, вилити на сковороду та поставити в духовку на півгодини. До столу подати гарячим, посипати зеленню петрушки, кропу, фенхелю або зеленою цибулею. Топінамбура 600 г, яєць 4 штуки, сметани або молока 3 столових ложки, зелень та сіль — до смаку.

Translate Tools