Фенхель звичайний

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ФЕНХЕЛЬ ЗВИЧАЙНИЙ, копрій, солодкий кріп (рос. фенхель обыкновенный, аптечний укроп) — Foeniculum vulgare Mill.

Бур'ян, у дикому стані рідко зустрічається, розводиться в культурі. Походить із Середземномор'я. Древня культура Єгипту та Китаю. Культивують на Україні та в Білорусії. Плоди (насіння) використовують для лікування та в їжу. Аптеки заготовляють та відпускають насіння.

Дія: спазмолітична, відхаркувальна, посилююча функцію залоз травного каналу, сечогінна. Плоди містять летку олію, до 6,5 %, сліди анісового альдегіду та анісової кислоти, інші речовини. Воші збуджують апетит, стимулюють виділення молока у жінок, які годують немовлят, посилюють менструацію, їх застосовують при метеоризмі та при кишкових коліках і судорогах, при нирково- та жовчнокам'яній хворобах, як легкопослаблююче та для поліпшення смаку ліків.

При метеоризмі та болях у животі грудних дітей готують гарячий настій: 1 чайну ложку подрібнених плодів фенхелю заливають 1 склянкою окропу настоюють 10 хвилин, проціджують. Можна додати трохи меду або цукру для поліпшення смаку. Для дорослих заварюють 3 чайних ложки плодів склянкою окропу.

Розрізняють дві форми фенхелю: звичайний та овочевий або італійський. З плодів звичайного виробляють летку олію, а овочевий — споживають як зелень. У овочевого фенхелю листові черешки при основі розширені і утворюють соковите м'ясисте потовщення, воно і споживається в їжу. Ці черешки багаті на вітамін С, на каротин і можуть бути джерелом промислового виробництва рутину. Звичайний фенхель таких потовщень не має і в харч вживаються його молоді листки як пряна приправа до перших та до других страв.

Суцвіття та зелень фенхелю використовують для соління огірків та томатів, корінь вживають вареним. Овочевий фенхель розповсюджений в Італії, а в дикоростучому вигляді росте у Криму та на Кавказі. Зелень обох видів фенхелю багата на вітаміни, її вживають як пряну приправу до юшок, салатів, м'ясних страв, при випіканні хліба, виготовленні кондитерських виробів.

Translate Tools