Чебрець звичайний
Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини
ЧЕБРЕЦЬ звичайний (рос. чабрец обыкновенный, тимьян ползучий) — Thimus serpyllum L. S. I.
Цвіте з червня до вересня. Летка олія його застосовується в парфумерії, косметиці, кулінарії, миловаренні тощо.
Трава містить летку олію, дубильні та гіркі речовини, камедь, флавоноїди, урсолову та олеанолову кислоти. Летка олія і сама трава чебрецю широко застосовуються в науковій медицині у вигляді відварів і рідкого екстракту як відхаркувальне при бронхітах та інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів, як болезаспокійливе при радикулітах, невритах, коклюші, як протиглисне, як антисептичний засіб для дезинфекції ротової порожнини. Препарати: відвар, екстракт рідкий, пертусин. Чебрець зміцнює організм при безсонні, при розумовій перевтомі, при авітамінозі С.
Препарати чебрецю ефективно діють при пієлітах, при пієлонефриті, мимовільному нічному сечовиділенні. У народній медицині настій трави чебрецю застосовують ще й при туберкульозі легень, задишці, бронхіальній астмі, при шлункових захворюваннях, геморої, паралічах, захворюваннях суглобів та інше.
Кархут В. В. у своїй книзі «Ліки навколо нас» (Київ, «Здоров'я», 1973 р.) рекомендує для лікування алкоголізму таку суміш:
4 частини чебрецю та 1 частину полину. 1 столову ложку суміші варять 5 хвилин в 250 мл води. Вживають по 1 столовій ложці тричі на день протягом двох — трьох місяців. У результаті лікування швидко зникають напруга і неприємні почуття в руках, ногах, серці. У багатьох хворих вже після двотижневого вживання цього відвару, з'являється байдужість до алкоголю, а у деяких— огида. В третьому виданні книги Кархут рекомендує ще один рецепт для лікування хронічного алкоголю: 7 % відвар чебрецю по 50 мл двічі на день протягом 2— 4 тижнів.
Використання чебрецю для харчових потреб таке ж, як і материнки.
Чай із чебрецем.
100 г листочків чебрецю, 50 г трави звіробою, 50 г меліси, 50 г листків ожини. Висушені в затінку ці трави перемішати, дрібно порізати, використовувати як заварку.
Напій із чебрецю та калини з медом.
75 г чебрецю сушеного, 500 мл соку калини, 1 склянка меду (200 мл), 3 л еоди. В емальованій каструлі чебрець залити окропом, прокип'ятити 5 хвилин, процідити, добавити сік калини, мед, прокип'ятити 1 хвилину та розлити в пляшки.
Напій.
25 г чебрецю, 20 г квіток нагідок, 25 г материнки, 50 г меду або цукру, 1 л води. 20 г суміші залити окропом, прокип'ятити 7 хвилин, каструлю загорнути в тепле, дати настоятися 4 години. Відвар процідити, докласти в нього меду чи цукру, охолодити.
Порошок чебрецю.
Листки чебрецю висушити в затінку, розмолоти або розтовкти в ступці. Просіяти. Зберігати в дерев'яній або в жерстяній коробці, вистеленій чистим білим папером і добре закритій. Використовувати для ароматизації тіста —на 1 кг 1 чайна ложка, для юшок — 1 чайна ложка на порцію.
< Prev | Next > |
---|