Чорниця
Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини
ЧОРНИЦЯ (рос. черника обыкновенная) — Vaccinium myrtillus L.
Росте у хвойних і мішаних лісах на галявинах середньої та північної зон європейської частини колишнього СРСР, у Сибіру, у великій кількості — в Карпатах, на Поліссі, в деяких районах Кавказу. Достигає в липні — серпні. Збирають плоди і листя. Плоди збирають без плодоніжок зовсім достиглі, сушать спочатку на сонці, потім в сушилках, знову досушують на сонці. Дуже корисні свіжі плоди. Листя зривають в травні, коли ще немає плодів та сушать тонкими шарами в затінку на протязі або штучним теплом.
Плоди багаті органічними кислотами, дубильними речовинами та пектинами, містять в собі цукри, вітаміни С, Вь В2, РР, Р, каротин, марганець, залізо, фосфор, кальцій, мідь, магній, цинк, сліди радія. У листях до 20 % дубильних речовин, глюкозиди, міртіллін та неоміртіллін, арбутин, кверцетин та гідрохінон. Препарати з листків зменшують у хворих на цукровий діабет кількість цукру в крові, підвищують шлункову секрецію, допомагають розчиненню камінців в сечовому міхуру та в нирках, але ужиті тривалий час та в надмірних дозах можуть спричинити отруєння гідрохініном.
Наукова медицина застосовує сушені плоди чорниці у вигляді відварів при гострих та хронічних ентероколітах, при дизентерії, для регуляції функціональної діяльності травного каналу. Чорниця володіє антисептичними властивостями. Вчені Франції встановили, що її плоди допомагають посиленню зору в сутінках та вночі, допомагають очам швидше пристосуватися до недостатьої видимості, зменшують втому очей при тривалій роботі та при штучному освітленні.
В багатьох країнах в фармації плоди та листя вживають для приготування галенових препаратів, головним чином лікарських трав, екстрактів, чаю, відварів.
В народній медицині сухі плоди чорниці вживають при розладі діяльності кишечника, при гепатиті, ревматизмі, а свіжі — при подагрі, анемії, жовчнокам'яній та нирковокам'яній хворобах. Зовні їх застосовують при екземах, опіках, лускатому лишаї.
Чорниця з молоком.
0,5 склянки плодів чорниці, 1 склянка молока, 15 г цукру. В холодне молоко покласти цукор та ягоди, розмішати.
Чорничний чай.
60 г листків чорниці заливають 1 літром сирої холодної води, настоюють 12 годин, варять 5 хвилин, закутують в тепле на 2 години. П'ють по 150 мл 5 разів на день через півгодини після їди.
Компот із чорниць.
2 склянки свіжої чорниці, 150 г цукру, 1 літр води. Цукор розчинити у воді, поставити на вогонь, коли закипить — покласти ягоди і прокип'ятити 10 хвилин. Вживати охолодженим.
Кисіль.
200 г ягід, 150 г цукру, 60 г крохмалю, півтора літра води. Помити плоди (ягоди) чорниці, розім'яти, вичавити з них сік. Вижимки прокип'ятити, цей відвар процідити, покласти в нього цукор, знову прокип'ятити, докласти в нього приготовлений (розведений холодною водою) крохмаль, довести знову до кипіння, розмішуючи дерев'яною ложкою, зняти з вогню та в кисіль влити вичавлений сік. Охолодити.
Кисіль із сушеної чорниці.
25 г сушених плодів чорниці, 100 г цукру, 50 г крохмалю, 1 літр води. Сухі ягоди залити холодною водою та варити доки вони не розм'якнуть. Розтерти ложкою та віджати через сито. У відвар докласти цукру, розведений крохмаль, ретельно розмішуючи, довести до кипіння. Охолодити.
Чорниця із кукурудзяними пластівцями.
300 г чорниць, 0,5 л молока, 100 г цукру, 200 г кукурудзяних пластівців. Молоко прокип'ятити із цукром, залити ним пластівці, З хвилини проварити, покласти столову ложку вершкового масла, вкласти чорниці, усе добре перемішати, покласти в невеличкі мисочки, поставити на холод. Перед подачею на стіл можна прикрасити кремом, приготовленим з яєчних білків та цукрової пудри.
Чорничний морс.
1 склянка чорниць, 0,5 склянки цукру-піску, 1 літр води. Чорниці перебрати, помити, розім'яти та відтиснути сік. Сік перелити в скляну банку, накрити та поставити в холодильник. Вижимки залити гарячою водою, прокип'ятити 12 хвилин, процідити і відвар змішати з соком, докласти цукру.
Коктейль з чорницями.
10 столових ложок чорничного морсу, 10 чайних ложок малинового сиропу промислового виготовлення, 250 г консервованих фруктів (асорті), 200 г морозива. Покласти у фужери фрукти та морозиво, влити малиновий сироп та чорничний морс.
Гарячий напій.
250 мл чорничного соку, 10 ложок ванільного сиропу, півлітра гарячої кип'яченої води. В каструлю налити окріп, почекати, доки вона розігріється, окріп вилити геть, одразу налити в каструлю сік, потім ванільний сироп та окріп. Добре розмішати всі компоненти. На стіл подавати гарячим.
< Prev | Next > |
---|