Шипшина корична
Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини
ШИПШИНА КОРИЧНА (рос. шиповник коричний) — Rosa cinnamomea L.
Росте по усій території європейської частини колишнього СРСР крім Криму. На півдні України налічується більше 15-ти видів шипшини, серед яких — шипшина собача (Rosa canina L.). Плоди шипшини коричної містять багато вітаміну С, цукор, органічні кислоти, жирні олії, летку олію, білкові речовини, каротин, мінеральні солі калію, кальцію, заліза та магнію, натрій, залізо, фосфор, філохінон, рибофлавін, цитрин, інші речовини.
Шипшина собача в м'якоті стиглих плодів містить вітаміни С, В2 (рибофлавін), Р, К, каротин, різні мікроелементи, цукор, органічні кислоти тощо. В плодах є значна кількість жирної олії, у якій багато вітаміну Е. Наукова медицина застосовує екстракт цих плодиків (холосас) як жовчогінне при холецеститах та гепатитах, а також і порошок із плодів різних видів шипшини. Плодики входять в склад вітамінних та полівітамінних сумішей. Хімічний склад, вміст вітамінів та інших речовин в м'якоті плодів шипшини залежить від виду, від географічних та кліматичних умов, від складу грунту, ступеня стиглості, характера оточуючої рослинності та інших умов.
В народній медицині широко застосовується відвар з плодів шипшини, листя та кореня. Водний настій з листя вживають як регулююче функціональну діяльність шлунку, а відвар кореня — як глистогінне і сечогінне. Настій пелюстків використовують при грибкових захворюваннях. Препарати шипшини мають протизапальну та протимікробну властивості, надають тканинам організму властивість регенерації, тобто заміну неповноцінних клітин здоровими повноцінними. Відвари шипшини підвищують працездатність людини, стимулюють функції статевих залоз.
З плодів шипшини готують відвари, напари, киселі, компоти, чай. Харчова промисловість виробляє із шипшини різні вітамінні концентрати та цукерки. Шипшина — скарбниця вітамінів та мікроелементів, вона і медонос — дає до 20 кг нектару із 1 гектара. Все це говорить про те, що її треба більш інтенсивно використовувати в лікарському та дієтичному харчуванні.
Вітамінний відвар.
6 столових ложок сухих плодів шипшини, літр води, 100 г цукру. В емальованому посуді із цілою емаллю 10 хвилин кип'ятити воду із цукром, всипати розім'яті плоди, кип'ятити 2—4 хвилини, накривши кришкою. Поставити в прохолодне місце на 12 годин. Процідити через 3—4 шари марлі. Вживати перед прийомом їжі по півсклянки. Ту гущу, що залишилась, можна відварити вдруге, прокип'ятивши 5 хвилин, але води влити тільки півлітра і цукру додати 50 г.
Варення із пелюстків шипшини.
50 г пелюстків, 400 г цукру, півлітра води. Спочатку розчинити у воді цукор, щоб отримати сироп, прокип'ятити 15—20 хвилин, настояти З години, цим сиропом залити пелюстки, довести до кипіння, вкинути 1 г цитринової кислоти, прокип'ятити 1 хвилину і розлити в приготовані скляні банки, закрутити. Тримати в темному та прохолодному місці.
Повидло.
1 кг свіжих плодів шипшини, 300 мл води, 600 г цукру. Плоди шипшини помити, звільнити їх від сім'я, знову помити та варити у воді, доки вони не розм'якнуть. Протерти крізь сито, отримане пюре довести до кипіння, докласти цукру та варити до готовності. Розлити в скляні банки та пастеризувати в гарячій воді 25—35 хвилин.
Компот.
300 г свіжих плодів шипшини, 100 г яблук, 150 г цукру, 1 г цитринової кислоти, 1 літр води. Плоди шипшини звільнити від сім'я, промити, довести до кипіння, заливши водою, кип'ятити 7 хвилин, докласти яблук, порі» заних скибочками, цукор, кислоту та варити до готовності.
Напій. 7 столових ложок сухих плодів шипшини, 4 столо* вих ложки цукру, 1 літр води. Промиту шипшину розім'яти, залити окропом, накрити кришкою та кип'ятити 12 хвц* лин, настоювати 6 годин. Процідити, докласти цукор, розмішати.
Відвар.
300 мл окропу, 1 столова ложка потовчених із сім'ям плодів шипшини. Кип'ятити 6—7 хвилин, настояти 2 години. Пити по 150 мл уранці та увечері, не поспішаючи, ковтками.
Відвар коренів.
2 столових ложки подрібнених коренів кип'ятити у півлітрі води 25 хвилин. Пити три рази на день, розділивши відвар на три частини.
< Prev | Next > |
---|