Борщівник
Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини
БОРЩІВНИК (рос. борщевик) Heracleum L.
На території бувшого СРСР зустрічається 37 видів борщівника у дикому стані. Це цінні кормові, харчові, ефірноолійні, цілющі та медоносні рослини. Позитивно впливають на продукцію тварин ті поживні речовини, які містять борщівники. Наприклад, якщо корови отримують силос с борщівником, підвищуються надої молока на 12—15 %, поліпшується його якість.
Корінь та листя застосовуються в народній медицині при нестравності шлунку, нервових захворюваннях, більше — при епілепсії, окремо листя — при проносах. Летка олія, якої найбільше в плодах, має сильну антимікробну активність по відношенню до кишечної палички. В старовину на Україні борщівник клали в страви таким же чином, як капусту, щавель, любисток. Молодим листям начиняють пироги, стебло їдять у свіжому, засоленому або підсмаженому вигляді. Корінь містить багато цукру. Бджоли збирають з квітів на 1 га посіву до 200 кг нектару.
Під час епізоотії ящура на одній із ферм, де худобу годували силосом з борщівника, жодна тварина не була уражена. До складу борщівників входять фурокумарини, які мають антибіотичні властивості і цим покращують кормові якості. Вчені довели, що фурокумаринам властиві антибіотична, фотосенсибілізуюча, мутагенна, спазмолітична, протиракова та інгібіторна дії. На території України найбільше поширений борщівник сибірський.
В старовину відвар кореня борщівника вживали всередину: ложку свіжого або сушеного подрібненого кореня брали на 300 мл води, приймали ковтками протягом дня від грудних хвороб. При пухлинах, корості застосовували зовні як припарки свіжий натертий корінь.
Маринад.
Із свіжозібраних черешків здирають шкірку, ріжуть їх на шматочки до 2,5 см, одразу кладуть в банки щільними шарами, заливають оцтовим маринадом та старанно закупорюють. Банки стерилізують півгодини. Тривалий час маринад не губить ні своїх харчових якостей, ні цілющих властивостей.
Борщ зелений.
150 г дрібно порізаного листя борщівника, 100 г картоплі, 30 г петрушки, 50 г цибулі, 25 г маринаду, 25 т сметани, 1 яйце, 400 г бульйону або води. В киплячий бульйон чи воду покласти картоплю, через 25 хвилин — пасовану цибулю, борщівник, петрушку, варити ще 15 хвилин. Докласти перець, сіль, лавровий лист та 1 чайну ложку томату, розлити в тарілки, заправити звареним яйцем та сметаною.
Салат із листя борщівника.
150 г молодого листя, 150 г картоплі, 30-40 г зеленої цибулі, 30 г соняшникової олії, сіль та спеції. Протягом 5 - 7 хвилин відварити листя, порізати його і цибулю, перемішати, покласти на шматочки вареної картоплі, заправити олією та спеціями. Начинка для пиріжків. 300 г молодого листя борщівника, 200 г цибулі, 50 г рису, 35 г жирів, 2 яйця. Листя відварити 4—5 хвилин, порізати, змішати із підсмаженою цибулею, звареним рисом та яйцями.
< Prev | Next > |
---|