Бузина чорна

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

БУЗИНА ЧОРНА (рос. бузина черная) — Sambucus nigra L.

Росте по усій території України. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в серпні-вересні. Навесні збирають молоді листочки, в період повного квітування — квітки, кору — влітку, а ягоди — восени. Немолоде листя і незрілі плоди отруйні. Квітки та квіткові бруньки приймаються як потогінне, застосовуються при простуді, кашлю, для інгаляцій, полоскань, а препарати з них — при ларінгитах, бронхітах, грипі, захворюваннях нирок та сечового пухиря, невралгіях. Листки застосовуються при хворобах нирок, інтенсивних зовнішніх запаленнях; кора і листки — ще як сечогінне, блювотне, послаблююче. В народній медицині вживається при подагрі, артритах, ревматизмі, водянці, діабеті; як зовнішнє — при болях у кістках, у вухах, при бешисі, подагричних пухлинах, опіках, хворобах очей. Квітки, листя та кора використовуються в гомеопатії. Квітки містять стероїдний гормон, який бере участь в обмінних процесах, цим і пояснюється терапевтичний ефект при хворобах, пов'язаних з порушенням обміну речовин. В плодах бузини знайдено ще флавоновий глікозид рутин, дубильні речовини, холін, до 9 % мінеральних солей, 1,1 % кислот, цукри, до 40 % вітаміну С, антоціанові та інші речовини. В корі — летка олія, колін, фітостерин, цукри, алколоїд подібний коніїну, кислоти, пектинові та дубильні речовини.

Чай з листків вживають при хворобах нирок, як сечогінне, кровоспинне, також — при серцевих набряках і атеросклерозі, при висипах на тілі, фурункулах. На склянку окропу беруть 1 чайну ложку квіток, кори або листків, настоюють 10—20" хвилин. П'ють по 1 склянці (200 мл) три-чотири рази на день за 15 хвилин до прийому їжі, ковтками. А при грипі чи запаленні легенів випивають такого, тільки гарячого чаю (на ніч, в ліжку), в який ще покладено 1 столову ложку меду або цукру. Добре вкривають хворого теплими ковдрами, щоб пропотів.

В старовину на Україні з сушеними ягодами бузини чорної пекли пиріжки, варили вареники, давали їх хворим для  прискорення одужання. З плодів бузини (ягід) готують повидло, мармелад, начинку для цукерок та пиріжків, желе, оцет. З квіткових пелюстків варять варення, квітки добавляють в тісто для покращення смакових якостей.

Бузина сушена.
Від ягід відокремити плодоніжки та гілочки. Посушити в приміщенні на протягу, в затемненому місці, досушити в духовці. Зберігати в сухому місці в скляних банках, вистелених чистим білим папером.

Напій з бузини.
3 столових ложки висушених ягід, 700 мл води, 3 столових ложки цукрового піску. Ягоди залити водою, нагріти, коли закипить, покласти цукор, розмішати дерев'яною ложкою, процідити та охолодити.

Напій довгожителів.
2 столових ложки сушених ягід, 1 літр води, 5 ложок меду, 6 хвилин кип'ятити, процідити, докласти меду і пити гарячим.

Джем з чорної бузини.
1 кг ягід, 1 кг цукру-піску, ЗО мл води. Від ягід відокремити гілочки та плодоніжки, перекрутити на м'ясорубці, докласти цукор, воду і варити до потрібної густоти.

Кисіль з бузини.
100 г сушених ягід, 150 г цукру, 50 г картопляного крохмалю, 1 г цитринової кислоти, 1 л води. Ягоди залити половиною гарячої води та зварити. Відвар злити, ягоди розім'яти, залити рештою води та кип'ятити ще 12 хвилин. Обидва відвари з'єднати, докласти цукор, цитринову кислоту, розведений у холодній кип'яченій воді крохмаль та довести до кипіння. Ягоди, які залишилися, можна використати для начинки пиріжків або для приготування компоту.

Сік чорної бузини.
1 кг ягід, 500 г цукру. Відібрані ягоди промити та облити окропом (залишити на 6 хвилин), відкинути на друшляк, розтерти, віджати сік, докласти в нього цукор та довести до кипіння; розлити в пляшки, можна про-пастеризувати і поставити в темну шафу.

Translate Tools