Вишня

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ВИШНЯ (рос. вишня) — Cerasus Mill.

На території колишнього СРСР у дикому стані росте 21 вид вишень. На території України є зарості степової вишні, а в полезахисних смугах — могалебка.

Плоди вишні містять: глюкозу, фруктозу, пектин, інозит; кислоти — яблучну, саліцилову, фолієву та інші; дубильні, азотисті, зольні, барвні речовини, вітаміни А, С, В, PP. З мікроелементів у плодах стиглої вишні багато міді, калію, заліза, магнію. Насіння містить жирну олію, амігдалін, летку олію, воно отруйне. В корі знайдено дубильні та барвні речовини, глікозиди, цитринову кислоту. В листі — цитринову кислоту, кверцетин, амігдалін, кумарин, камедін, дубильні речовини.

Дія вишні — легка, послаблююча, відхаркувальна, антисептична, діуретична (сечогінна). В науковій медицині використовують сік і вишневий сироп для приправи і поліпшення смаку та інших якостей ліків. В народній медицині застосовують плоди, плодоніжки, насіння, гілки, сік та вишневий клей (камедь) для лікування різних хвороб: сольового діатезу, сечо-кам'яної хвороби, подагри, тривалих запорів, проносів, викликаних отруєннями та інфекційними захворюваннями, запалення дихальних шляхів та для поліпшення апетиту і травлення. Вишні з молоком — ефективні ліки для усунення артриту, який виник у результаті порушення обміну речовин в організмі. Вживають сиру, сушену, консервовану. З плодів готують варення, киселі, сиропи, екстракти, морс, фруктову воду. Листя вишні разом з листями дуба використовують при квашенні та маринуванні овочів.

При уратних каменях (солі сечової кислоти) рекомендується суміш: 15 г сушених вишневих плодоніжок, 20 г кори терну, 10 г насіння кропиви, 50 г кори ясеня звичайного, 30 г плодів горобини. Дві столові ложки цієї подрібненої суміші залити півлітрою окропу, настояти 12 годин в духовці або в печі, прокип'ятити 15 хвилин. Відвар приймати по 100 мл 4 рази в день. При подагрі, яка супроводжується уратурією (виділення із сечою солей сечової кислоти), застосовується такий відвар: 35 г сушених, дрібно порізаних плодоніжок заливають літром окропу, накривають і витримують в духовці 12 годин. Кип'ятять 20 хвилин, додають до відвару 100 г вишневого або малинового соку. За кілька прийомів випивають протягом дня. У перші - дні виходить багато солей сечової кислоти і дрібні камінці. Водним екстрактом коренів вишні лікують виразку шлунку.

Кисіль із вишень.
Плоди перебрати, промити в холодній воді, вийняти з них насіння (кісточки); пересипати цукром та час від часу перемішувати 30-50 хвилин. Сік злити в порцеляновий посуд. Насіння залити гарячою водою та прокип'ятити 10 хвилин. Готовий відвар процідити, розчинити в ньому цукор, залити плоди цим сиропом і варити 10 хвилин. Для збереження кольору та покращення смакових якостей, додати трохи цитринової кислоти. По закінченні варки сироп треба процідити, потім знову нагріти до кипіння і додати крохмалю.

Варення з вишні.
Перебрати плоди, промити в холодній воді та вийняти насіння. Залити його водою (щоб тільки покрила), закип'ятити і процідити. Додати цукру і зварити сироп. У гарячий сироп покласти вишні та варити до готовності. На 1 кг вишень беруть 1 кг цукру та 150 мл води.

Translate Tools