Горобина звичайна

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ГОРОБИНА ЗВИЧАЙНА (рос. рябина обыкновенная) — Sorbus ausuparia L.

Розповсюджена у лісостепових районах. Здавна культивується як харчова та декоративна, росте до 200 років. У плодах міститься до 4,8 % фруктози, 3,8 % глюкози, 0,7 % цукрози, невелика кількість сорбози, до 3,6 % яблучної, винної, янтарної, сорбінової кислот. Крім того, немало вітамінів С, К, Е, Р, каротину, фолієвої кислоти. З мікроелементів виявлені: марганець, залізо, цинк, мідь, магній. В горобині чорноплідній міститься йод.

Сучасна фармакологія рекомендує горобину як кровоспинне, полівітамінне, сечогінне та як шлунково-кишковий засіб. Вона активно виділяє фітонциди. Тому на зиму овочі перекладали січкою з листя горобини, щоб вони зберігалися без' псування до весни. А у воду клали гілки горобини для знезаражування. Робили пасту: приморожені плоди (ягоди) розтирали макогоном з цукровою пудрою. Споживали горобину квашену, залиту медом, сушену. Вергілій писав, що скіфи взимку широко споживали напій, приготований з горобини. Плоди її широко використовуються нашою харчовою промисловістю — варення, терта з цукром, начинка для цукерок. А от пастилу, желе, сироп не випускають.

Желе.
1 кг горобини, 2 склянки води, 150 г цукру. Відібрані та помиті плоди бланшувати в підсоленому окропі, щоб зменшити гіркоту, потім прополоскати холодною водою. Бланшовані плоди розварити у 2-х склянках води, масу відтиснути крізь полотно або марлю, докласти цукру та зварити желе потрібної густоти.

Напій «Снігур».
6 столових ложок соку горобини, 1 склянка яблучного соку, 3 склянки соку буряка, 6 ложок цукру. Змішати соки, добре сколотити, докласти цукру та охолодити.

Translate Tools