Дерен справжній

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ДЕРЕН СПРАВЖНІЙ (рос. кизил обыкновенный) — Cornus mas L.

Розповсюджений в Європі, Малій Азії, Середній Азії, на Україні, Кавказі, в пониззях Волги. Стиглі плоди містять до 9 % цукру, до 3,5 % вільних кислот, вітамін С. У свіжому листі вітаміни Е та С — до 15 % танідів. Плоди та ягоди мають бактерицидну дію. У корі — пектин, ортосте-рин, воскоподібні та дубильні речовини, жир, інертний цукор, флобафен, полісахариди. З плодів готують варення, киселі, джеми, компоти, мармелад, зефір, пастилу, соки, екстракти, фруктове тісто, оцет. Плоди вживають, як приправу до м'ясних та рибних страв, з них готують «лаваш» — протицинготний та дієтичний вид їжі на Кавказі.

В стародавній Греції плоди солили як маслини, а на Україні з них готували підливи, приправу до борщу. Помічено, що вони добре і швидко знімають фізичну втому.

Дерен справжній дуже корисний при недостатності в організмі вітамінів Е і С, при атрофії м'язів, порушенні обміну речовин: він покращує зір, має тонізуючу дію. У народній медицині відвар з плодів, листя та кори здавна вживається при порушенні діяльності шлунково-кишкового тракту, як збуджуюче апетит, в'яжуче, сечогінне, загально-зміцнююче. Корисний він при хворобах дечінки, подагрі, проносах, недокрів'ї, хворобах шкіри, запаленні прямої кишки, катарах кишок, навіть при бактеріальній дизентерії. (Останню треба лікувати тільки під наглядом лікаря).

Відвар.
100 г свіжих або сушених плодів або 50 г свіжого листя відварюють в 500 мл води. Можна добавити 50 г цукру. П'ють по 150—180 мл за прийом тричі на день. Такий відвар застосовують в народі при шумі в вухах, болях у попереку, при цистіті, фізичній слабкості. (Кисіль, приготовлений з плодів вживають при проносах у дітей).

При хворобах печінки, атрофії м'язів, порушенні обміну речовин, нервових хворобах, склерозі та змінах в сітчатці ока можна застосувати відвар з такого збору: 3 вагових частини листя дерну, 3 вагових частини плодів шипшини, 2 частини листя м'яти, 1 частина листя меліси. На 600 мл холодної води кладуть 90 г подрібненої суміші в емальований посуд, настоюють в прохолодному місці 10—12 годин, кип'ятять 4—6 хвилин, настоюють півгодини. П'ють по 200 мл тричі на день через годину після прийому їжі.

Відвар кори з молодих гілок дерну.
1 столову ложку подрібненої кори свіжої або сушеної заливають 350 мл холодної сирої води. Настоюють і варять так, як і попередній відвар. Приймають по 100 мл тричі на день.

Translate Tools