Жеруха лікарська

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ЖЕРУХА ЛІКАРСЬКА, настурція (рос. жеруха лекарственная, настурция) — Nasturtium officinale (L.) R. Br.

Розповсюджена в Європі та Азії, на території колишнього СРСР, на Україні, в Молдавії. Культивується в багатьох країнах, особливо у Франції.

В траві містяться вітаміни А, Ві, В2, С, Е, а в листі вітамін Д. В пагонах — глікозид настурцин. В сім'ї 24 % жирної олії типу гірчичної. Сік рослини багатий на йод, залізо, калій, сульфоазотисту олію, сульфоціаністий алліл і вживається при авітамінозі, для поліпшення обміну речовин. Протицинготні та лікарські властивості жерухи відомі вже здавна. В народній медицині свіжий сік рослини застосовується при жовтусі, запаленні нирок, катарах шлунку та як послаблююче. Відвар трави вживають як кровоочисне при шкіряних хворобах; при опіках користуються маззю, яку готують із соку рослини, розтертої з олією. Раніше в європейській медицині жеруха застосовувалася як антискор-бутне, від невралгії та лихоманки.

Слід зауважити,- що в народі жеруху вживають тільки у свіжому вигляді, бо висушена, вона втрачає свої цілющі властивості. Молоді пагони та листя використовують для салатів, а зварені — як приправу до м'ясних страв та борщу. Культивують сорти жерухи із м'ясистими запашними листками. Наші раціони бідні овочами та прянощами, і вживання жерухи піде тільки на користь. Поки що мало хто знає про її відмінні властивості. Зелень можна також солити, сушити, маринувати.

При жовчокам'яній хворобі, наявності піску чи камінців в нирках та сечовому міхурі, при гострому чи хронічному запаленні нирок, при всіх формах катарів шлунку і як легко послаблююче — п'ють свіжий сік жерухи тричі на день по 1 чайній ложці.

Відвар із свіжої трави.
35—40 г на літр окропу. Приймають по 1 склянці тричі на день. На другий день відвар вже не придатний до вживання.

Сироп для лікування цинги.
1 частина соку та дві частини цукру. Старанно змішують, тримають в темному місці, можна в холодильнику. Приймають по 2 чайних ложки тричі на день.

Лінімент (мазь).
1 столову ложку соку жерухи старанно змішують із 50 г теплого вершкового масла, зберігають в холодильнику. Вживають зовні при опіках.

Салат із жерухи.
150 г свіжих молодих листочків та стебел, 100 г зеленої цибулі, 35 г сметани, 0,5 вареного яйця, кріп та сіль до смаку. Промиті пагінці та листя покласти в каструлю, залити окропом, витримати 5 хвилин. Потім дрібно порізати, змішати з порізаною цибулею, посолити, покласти на тарілку, полити сметаною або майонезом, чи соняшниковою олією (35 г), посипати порізаним на шматочки яйцем та кропом.

Приправа до юшок та інших страв.
500 г зелені жерухи, 90 г соняшникової олії, перець та сіль до смаку. Молоді пагони і листочки перекрутити на м'ясорубці, додати олії, перцю та солі, добре змішати.

Translate Tools