Козелець

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

КОЗЕЛЕЦЬ (рос. козлобродник луговой) — Tragopogon pratensis L.

Зустрічається в європейській частині колишнього СРСР на вологих і сухих луках, на лісових галявинах, серед чагарників, в посівах кормових трав. У Криму ростуть чотири види козель-ця, один з них — вівсяний корінь — розводиться і іноді дичавіє. Усі види козельця їстівні: корінь у вареному вигляді, а також молоді стебла та листя. З листя готують салати, пюре, вінегрети. Щоб позбутися гіркоти, стебла та листя попередньо відбивають дерев'яним молотком або занурюють в окріп на 2 хвилини. Корінь відварюють у підсоленій воді і використовують для заправки юшок.

Козелець білий — вівсяний корінь культивується у ФРГ, Франції, Італії, Японії, США, на Цейлоні, споживається як овоч, як гарнір до різних страв. Усі види козельця — хороші кормові трави і, крім того, медоноси.

Борщ зелений із листя козельця.
150 г картоплі, 200 г молодих стебел та листків козельця, 50 г ріпчатої цибулі, 20 г томату-пасти, 35 г вершкового масла, 1 яйце, 15 г сметани, сіль — до смаку. Картоплю нарізати шматочками, варити до напівготовності в підсоленій воді. Стебла та листки побити дерев'яним молотком чи товкачем, або витримати в окропі 2 хвилини, зняти кору із стебел, перепустити через м'ясорубку, потім докласти до картоплі, додати пасерованої цибулі, томат, варити до готовності. Перед подачею на стіл борщ заправити сметаною та порізаним яйцем.

Порошок із листя козельця.
Висушити в затінку листя козельця. Двічі пропустити через суху м'ясорубку. Просіяти через густе сито. Порошок зберігати загорнутим у білий чистий папір, у дерев'яній чи бляшаній коробці, щільно закритим. Рекомендується для заправок юшок — чайна ложка на одну порцію.

Кава з кореня козельця.
Викопаний рано навесні корінь порізати на шматочки 4—5 см довжиною. Висушити в затінку або в теплій духовці. Потім підсмажити так, щоб корінь на зломі був світлокоричневий. Перемолоти на м'ясорубці або на млинку для кави, зберігати так, як і порошок з листя козельця. Заварюють як і натуральну каву. Напій із козельця хоч і сурогат, але не містить в собі алколоїду кофеїну, має хороший смак, дієтичний.

Салат із козельця.
250 молодих стебел та листків козельця, 60 г зеленої цибулі, 50 г сметани, сіль.. Стебла та листки промити, побити дерев'яним молотком або товкачем, витримати 2 хвилини в окропі. Зняти із стебел кору, нашинку-вати, докласти цибулі, посолити і заправити сметаною.

Паста з козельця.
150 г молодих стебел та листків козельця, 100 г щавлю, 20 г соняшникової олії. Листки і стебла приготувати так, як до салату, перепустити через м'ясорубку разом із щавлем додати олію, посолити та поперчити. Добре перемішати. Використовувати для заправок юшок та як гарнір до м'ясних страв.

Translate Tools