Ліщина звичайна

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ЛІЩИНА ЗВИЧАЙНА (рос. лещина обыкновенная) — Corulus avellana L.

Ця культура росте на Чорноморському узбережжі з давніх часів. Плід ліщини містить: білок, калій, кальцій, магній, фосфор, залізо, інші мікроелементи, до 71,6 % олії, вітаміни групи В та Е. У листі міститься летка олія, глікозид мірицитрин, багато дубильних речовин. Ще більше дубильних речовин містить кора (до 8 %), крім того, вона дає жовту фарбу.

У народі олія ліщини застосовується проти аскаридів, горіхи (плоди) — проти сечокам'яної хвороби, кора — проти пропасниці, при розширених венах, при виразках, капілярних кровотечах, а листя — проти гіпертрофії передміхурової залози. У ветеринарії пилок використовують для лікування кишкових захворювань. Болгарські вчені вважають, що леткі олії та інші складові речовини кори ліщини мають судинозвужувальну дію, і рекомендують її при розширених венах, флебітах, виразках гомілки та капілярних геморагіях (кровотечах). Вони рекомендують вживати відвар чи водний настій листя ліщини для лікування пухлин передміхурової залози, чим в нашу епоху нерідко страждають чоловіки похилого віку.

Колись на Україні в народі використовували недозрілі свіжі плоди та листки ліщини для лікування золотухи, жовтухи, ожиріння. Відваром кори лікували застарілі висипи, виганяли глистів. Плоди ліщини вживають в їжу сирими або підсмаженими, як приправу в кулінарії, в кондитерському виробництві. Мука з них дуже поживна, а з макухи виробляють смачну і висококалорійну халву. Олія іде для їстівних потреб, для живопису, також, як машинна, для виробництва мила та парфумів.

Для харчової, кондитерської, фармацевтичної, торговельної мережі потрібно 180 тисяч тонн фундука на рік. Значну його частину ми отримуємо із південних країн.

Чай з ліщини.
1 столову ложку свіжого листя настоюють в склянці окропу 4 години. Випивають по 1/3 склянки тричі на день.

Чай з кори.
Таким же чином готують і чай з кори, але з висушеної. Заливають холодною водою, настоюють 10—12 годин, кип'ятять 10 хвилин, закутують в тепле на півгодини. Приймають таким же чином.

Приготування емульсії (молочка) з плодів.
10—15 недозрілих, тільки-но зірваних горіхів ліщини очищають, старанно розтирають, поступово добавляючи 1 склянку води. Випивають по півсклянки двічі на день.

Translate Tools