Любисток

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ЛЮБИСТОК, зоря, («люби мене») (рос. любисток лекарственньїй, заря) — Levisticum officinale Koch.

Росте тільки в культурі, але зустрічається в здичавілому вигляді на Україні. Розповсюджений в європейській частині колишнього СРСР і на Кавказі. Його культивує майже уся Європа та Північна Америка.

У західно-європейській фармакопеї прийнятий корінь любистку. На Україні ще з часів старовини його застосовують у відварах при водянці, нервових захворюваннях, як сечогінне, при жіночих хворобах. Таким же відваром миють голову при випаданні волосся. Листя та черешки любистку відбілювали, споживали в салатах, клали в борщ, при солінні огірків. Відвар сім'я пили при бронхітах та астмі.

У народі любисток відомий як засіб підвищення працездатності. Корінь його настоювали на горілці, і вживали чайними ложками таку настоянку двічі на день для збудження статевої діяльності. Такою настойкою «чарували» коханих. Плоди любистку використовують в кондитерській промисловості, з них отримують летку олію. Треба пам'ятати, що перед квітуванням корінь любистку стає отруйним. Саме тому його копають пізно восени.

Тому, що основною діючою речовиною любистку є олія, в яку входять терпенові сполуки, кип'ятити корінь не рекомендується, бо при цьому губиться летка олія та цінні речовини. Лікування повинно проводитися під наглядом лікаря. Вагітним жінкам не можна вживати ліки з кореня любистку. В Болгарії відвар кореня застосовується при запаленні нирок, сечевого міхура, при набряках ніг, подагрі, ревматизмі, катарах верхніх дихальних шляхів, як жовчогінне, при порушеннях менструального циклу та у вигляді ванн при гнійних ранах і хворобах шкіри.

Препарати любистку у великих дозах можуть подразнювати нирки. Приправи до страв з любистку (готується вона з листя, кореня чи плодів) не слід вживати хворим на гострий гломерулонефрит або пієлонефрит.

Відвар кореня любистку.
15 г висушеного та добре подрібненого кореня залити 200 мл окропу, залишити на гарячому або в теплому місці на 20 хвилин. Процідити. Вживати по 1 столовій ложці тричі на день.

Відвар плодів або листя.
5 г заварити таким же чином, як і корінь у 150 мл води. Приймати по 1 столовій ложці тричі на день.

Салат із любистку.
50 г листків, 100 г картоплі, 30 г зеленої цибулі, 5 г кропу, 20 г соняшникової олії, 100 г вареного буряка, сіль та спеції. Любисток, картоплю, цибулю пропустити через м'ясорубку, добре змішати, додати сіль, спеції, полити олією та посипати порізаним кропом.

Заправка.
Листки любистку перекрутити на м'ясорубці, засолити в скляних банках. На 1 кг листя — 250 г солі. Використовувати для юшок, борщу, як добавки в гарніри до страв.

Translate Tools