Материнка звичайна

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

МАТЕРИНКА ЗВИЧАЙНА (рос. душица, виновка) — Origanum vulgare L. 

Росте по всій Україні. В траві міститься: летка олія (в склад якої входять феноли, вільні спирти та інші речовини), дубильні речовини, аскорбінова кислота, тимол, каротин, фарбувальні речовини, тощо.

У науковій медицині використовується при атонії кишечника, для збудження апетиту, покращання травлення, як відхаркувальне. Висушена трава материнки відпускається в аптеках, але приймати її відвар чи напар можна тільки за рекомендацією лікаря.

У народі материнку застосовують у вигляді чаю при захворюваннях кишечника, легень, сечових шляхів (бактерицидна дія), при недостатньому травленні, метеоризмі, атонії шлунку, кашлі, бронхіальній астмі, коклюші, актиномікозі легень, глистах, безсонні, неврозах, при порушенні психічної діяльності, а також від запою.

Як пряність, материнку використовують в харчовій промисловості, при солінні огірків, помідорів, до м'ясних страв, як сурогат чаю, як запобіжний засіб від скисання овочів; для відлякування молі, мурашок. Летка олія материнки застосовується в парфумерній промисловості для надання аромату милам, пастам, одеколону. Трава рекомендується для натирання вуликів.

Напари з материнки вживають для компресів на фурункули, нариви, для полоскання горла при ангінах, стоматитах, гінгвітах (запаленні ясен).

При хронічному алкоголізмі беруть 15 г трави на 200 мл окропу, настоюють, проціджують і п'ють по 50 мл двічі на день (натщесерце і перед сном) протягом трьох-чотирьох тижнів.

На 1 склянку окропу беруть 2 чайних ложки подрібненої материнки, настоюють 15 хвилин, п'ють по півсклянки тричі на день, ковтками.

Збірний чай з материнкою.
По 1 частині висушених материнки, м'яти, пелюсток шипшини, меліси та квіток чорної бузини. На півлітра окропу беруть 1 столову «з гіркою» ложку суміші. Спочатку у чайник залити окріп, а коли чайник добре розігріється, окрігі вилити геть, швидко у чайник засипати суміш, залити окропом, накрити кришкою, загорнути в тепле. Через 15—20 хвилин чай готовий.

Материнка для квашення.
Верхню частину стебла свіжої або сушеної материнки з листям та квіточками кладуть при солінні огірків, грибів, помідорів з листям дуба та вишні. Крім того, що буде приємний аромат, продукти довше зберігаються.

Напій з материнки.
35 г висушеної трави, 2 л води, 150 г меду, або 300 г цукру. Материнку занурити в киплячу воду, накрити каструлю, нагрівання припинити, настояти 4 години. Процідити, докласти меду чи цукру, розчинити його в напої, розлити в пляшки та охолодити.

Материнка для ароматизації компоту.
Висушена в затінку трава, зберігається в дерев'яних або в бляшаних банках, вистелених чистим білим папером. В мішечок з марлі кладуть подрібнену материнку і перед тим, як звариться компот, занурюють в нього цей мішечок на дві-три хвилини, віджимають мішечок дерев'яною ложкою, притискуючи його до внутрішньої стінки каструлі і вилучають його з компоту.

Квас ароматний із материнкою.
15 г материнки, 1 л квасу з квасного концентрату. Кладуть материнку в мішечок з марлі, занурюють його в квас, який вже почав бродити, на 9—14 годин.

Translate Tools