Меліса лікарська

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

МЕЛІСА ЛІКАРСЬКА (рос. мелисса лекарственная) — Melissa officinalis L.

Зустрічається на Кавказі, Україні, в Середній Азії, у Криму. Культивується як медоносна та ефірноолійна рослина. У листі міститься: від 70 мг % до 150 мг % вітаміна С, кавова, олеанолова, урсолова кислоти, дубильні речовини, гірка речовина та інші. Крім того, в мелісі знайдено до 1 мг % міді. Росте по засмічених ділянках, на узліссях, серед чагарників. Відмінний медонос, дає до 150 кг меду з гектара, причому мед приємного аромату та витонченого смаку. У народі її називають лимонною травою, лимонною м'ятою, маточ-ницею, ройовником, бджолиною травою. Висаджена у саду чи на городі, меліса росте довго, добре приживається на відкритих сонцю ділянках.

Старовинна арабська приказка каже: «Настій із свіжих пагонів та листя меліси жене із серця тугу та наповнює душу радістю». Авіценна рекомендував траву і насіння меліси від багатьох захворювань, він стверджував, що меліса придає бадьорості, зміцнює серце і тіло, надзвичайно корисна для печінки і органів травлення, регулює статеву дію тощо.

Летка мелісова олія вживається для ароматизації ліків, використовується у харчовій та парфумерній промисловості. Народна медицина України здавна застосовувала мелісу при неврозах серця, деяких формах астми, проти блювання вагітних, недокрів'я, для нормалізації менструацій, як засоби: загальнозміцнюючий, болезаспокійливий, протиспазма-тичний, вітрогінний, сечогінний, збуджуючий травлення, послабляючий, заспокоюючий при нервових збудженнях.

Листя та молоді пагони, зрізані до цвітіння, у свіжому та висушеному вигляді вживають при засолюванні огірків, помідорів, як приправу до юшок, салатів, грибів, рибних страв, для компотів та маринадів, для надання аромату чаю, оцту, винам.

Юшка овочева з мелісою.
У овочеву юшку за 4 хвилини до готовності покласти 15—20 г подрібненої свіжої меліси (листя та молоді пагони, зрізані до цвітіння).

Салат картопляний із мелісою.
400 г картоплі, 50 г меліси, 50 г зеленої цибулі, 50 г сметани, сіль до смаку. Приготований із вареної картоплі та иашинкованої цибулі салат, посипати дрібно порізаною мелісою та полити сметаною.

Заправка для юшок з меліси.
50 г сухого порошку кропиви, 25 г сухого порошку материнки, 75 г сухого порошку меліси. Ретельно змішати порошки, зберігати в сухому і темному місці. Вживати для заправки готової юшки.

Огірки квашені з мелісою.
Посолити огірки звичайним способом, але кожний шар (12—15 см) перекласти сухими гілочками меліси разом із листям дуба та вишні. Таким же чином квасять помідори.

Чай збірний з мелісою.
Взяти висушеними 2 частини листя ожини, 1 — квіток липи, 1 — листя лісової суниці, 2 — меліси. Усе дрібно порізати, змішати і використовувати для заварки чаю. Зберігати в темному і сухому місці.

Translate Tools