Ожина сиза

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

ОЖИНА СИЗА (рос. ежевика) — Rubus caesius L.

На території України ожина росте коло шляхів, в заростях, байраках, по берегах річок. У Північній Америці та в Англії її широко культивують. Древні греки називали кров'ю титанів, яку ті пролили у боротьбі з богами. У плодах містяться: глюкоза до 3,6 %, фруктоза де 3,2 %, цукроза до 0,6 %, вітаміни С, В, каротин, пектинові, дубильні та ароматичні речовини, солі калію, мідь, марганець. Плоди поліпшують перистальтику (хвилевидні скорочення м'язів кишок), обмін речовин організму та склад крові. Вони входять як компоненти в дитячі та дієтичні страви. Недозрілі плоди мають в'яжучу дію, а зрілі-—легко послаблюючу. Відвар листя з недозрілими плодами знижує кров'яний тиск. Настій листя призначають при захворюванні верхніх дихальних шляхів, також як відхаркувальне, а ще — як заспокоююче при підвищеній збудливості та безсонні. Чай із плодів — загальнозміцнюючий та заспокійливий засіб (при клімактеричних неврозах), а гарячий відвар з листя вживають при простудах та як потогінний засіб. Відвар кореня — сечогінний.

Листя ожини має сильну бактерицидну дію. Ще в стародавні часи Діоскорид вживав його для лікування шкіри, ураженої лишаями, гнійними -ранами, екземою, виразкамй. Для полоскання горла і рота, для примочок при екземі і тепер на Україні народ користується напаром з листя ожини. Плоди їдять сирими, з них готують варення, сиропи, прохолоджуючі напої, соком плодів фарбують тканини й алюміній.

У Західній Україні та в Білорусії люди готують цілющий чай: молоді листки ожини, дикорослої малини, лісових суниць в співвідношенні: 4, 2, 1 залишають на деякий час пов'янути, розминають, трохи скроплюють водою, загортають у чисте полотно і витримують в теплому приміщенні 2 доби. За цей час листки перебродять, зферментуються, виділяють приємний запах. Тоді їх швидко сушать і складають в дерев'яну або. бляшану скриньку, вистелену чистим білим папером, щільно закривають, зберігають у сухому і нежаркому місці. Заварюють так, як і натуральний чай.

Для лікування ентеріту (запалення тонких кишок), ангіни, для полоскання рота і горла при ангіні, для примочок при екземах готують такий відвар: 2 частини листків ожини, одна — квіток нагідок. Столову ложку суміші заварити 250 мл окропу,- настояти в теплому місці 20 хвилин. Приймати по 1 столовій ложці через кожні 2 години (6 або 7 разів на день). Такий відвар ефективно діє зовні при грибкових захворюваннях шкіри. Висушені плоди ожини, потовчені на порошок, змішують із цукром до смаку і дають дітям від проносу по пів чайної ложки тричі, протягом дня. Чай з листя чи з кореня ожини: 20 г на 200 мл води. По ХІ2 склянки тричі на день.

Варення з ожини.
1 кг ожини, 1 кг цукру, 1,5 склянки води (300 мл). Ягоди сполоснути водою, видалити плодоніжки і чашолистики, засипати цукром, поставити в прохолодне місце на 12 годин. Варити при сильному кипінні 25—ЗО хвилин, перекласти в скляні банки та ще тримати в гарячій воді 2—3 години.

Ожина з вершками.
1 склянка ожини, 2 склянки вершків, 25 г цукру. У вершках розчинити цукор, охолодити, докласти до ягід.

Компот із ожини.
З склянки ягід, 120 г цукру, 1 г цитринової кислоти, 2 л води. У гарячій воді розчинити цукор і цитринову кислоту, довести до кипіння, залити цим сиропом підготовлені ягоди, витримати годину.

Напій з ожини «Даугава».
З склянки ожини, 1,5 л молока холодного, 1 склянка цукру. Підготовлені ягоди ожини протерти через сито, докласти цукор, влити холодне молоко та добре сколотити за допомогою міксера. Після охолодження подати на стіл.

Translate Tools