Рогіз вузьколистий та широколистий

Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини

This text has no standard translation into English, and therefore presented in its original language. You can use the tool "Translate Tools" (on the page top left) to carry out on-line translation.

РОГІЗ вузьколистий (рос. рогоз узколистый) — Typha angustifolia L.

РОГІЗ широколистий (рос. рогоз широколистый) — Typha latifolia L.

Росте по берегах річок, ставків, канав, на болотах. Кореневища обох видів в народній медицині вживалися від проносів та наривів. Свіжі кореневища використовуються в гомеопатії. В сухих міститься: від 15 до 57,5 % крохмалю, від 6,8 до 10 % цукру, дубильні речовини, білки; в листі — вітамін С.

Висушені кореневища придатні для відгодівлі свиней, для виготовлення крохмалю, крохмального борошна, спирту. Свіжі кореневища в старовину на Україні і на Кавказі вживалися в їжу в маринованому та печеному вигляді. Для виготовлення борошна кореневища розламують на шматочки не більше як 0,5 см, висушують та перемелюють. Уся рослина може йти на виготовлення паперу, картону.

Юшка з рогозу.
200 г рогозу, 15 г моркви, 20 г цибулі, 10— 15 г смальцю або олії, 25 г сметани, 400 мл бульйону або води, сіль, оцет, кріп — до смаку. Кореневища та молоді пагони ретельно помити, порізати на шматочки не більше, як З см, замочити оцтом, пропустити через м'ясорубку та зварити, потім докласти пасовані цибулю і моркву, варити до готовності. Перед подачею на стіл заправити сметаною або смальцем, посипати подрібненим кропом.

Пюре з рогозу.
500 г молодих кореневищ та пагінців, 200 г натертого хрону, 7 г ганусу, оцет і сіль — до смаку. Кореневища, пагінці і ганус подрібнити на м'ясорубці, докласти хрін, оцет, сіль, добре змішати та поставити на добу в холодильник. Можна використати як приправу до м'ясних та рибних страв.

Салат з рогозу.
200 г молодих пагінців, 35 г щавлю, 15 г соняшникової олії, сіль, оцет та перець — до смаку. Молоді пагінці, які ще не виткнулись із грунту, довжиною 7—10 см, ретельно помити, подрібнити на шматочки довжиною 2— З см, одварити в підсоленій воді, воду злити геть, щавель перепустити через м'ясорубку, докласти сіль, перець, оцет, можна трохи цибулі. Добре змішати докупи та з'єднати з відвареними пагінцями рогозу.

Рогіз солоний зі щавлем.
500 г молодих пагінців та кореневищ, 300 г щавлю, 60 г солі, 10 г кмину або ганусу. Рогіз та щавель промити, дрібно посікти сікачем, покласти в скляну банку та посипати сіллю, яку попередньо розтерти з насінням кмину чи ганусу. Заправляти юшку за 9—12 хвилин до її готовності з розрахунку 2 столові ложки на одну порцію юшки.

Рогіз тушкований з картоплею.
150 г кореневищ та молодих пагінців, 100 г щавлю, 200 г картоплі, 15 г моркви, 7 г кропу, 20 г соняшникової олії, сіль, оцет. Кореневища, пагінці, щавель, моркву помити, порізати на шматочки, одварити^ в підсоленій воді, воду зцідити, вилити геть. Докласти дрібно порізану картоплю, олію, сіль і підсмажити на сковорідці. Перед подачею на стіл посипати дрібно порізаним кропом та додати оцет.

Translate Tools