Материнка звичайна
Фіто аптека - Дикоростучі їстівні рослини
МАТЕРИНКА ЗВИЧАЙНА (рос. душица, виновка) — Origanum vulgare L.
Росте по всій Україні. В траві міститься: летка олія (в склад якої входять феноли, вільні спирти та інші речовини), дубильні речовини, аскорбінова кислота, тимол, каротин, фарбувальні речовини, тощо.
У науковій медицині використовується при атонії кишечника, для збудження апетиту, покращання травлення, як відхаркувальне. Висушена трава материнки відпускається в аптеках, але приймати її відвар чи напар можна тільки за рекомендацією лікаря.
У народі материнку застосовують у вигляді чаю при захворюваннях кишечника, легень, сечових шляхів (бактерицидна дія), при недостатньому травленні, метеоризмі, атонії шлунку, кашлі, бронхіальній астмі, коклюші, актиномікозі легень, глистах, безсонні, неврозах, при порушенні психічної діяльності, а також від запою.
Як пряність, материнку використовують в харчовій промисловості, при солінні огірків, помідорів, до м'ясних страв, як сурогат чаю, як запобіжний засіб від скисання овочів; для відлякування молі, мурашок. Летка олія материнки застосовується в парфумерній промисловості для надання аромату милам, пастам, одеколону. Трава рекомендується для натирання вуликів.
Напари з материнки вживають для компресів на фурункули, нариви, для полоскання горла при ангінах, стоматитах, гінгвітах (запаленні ясен).
При хронічному алкоголізмі беруть 15 г трави на 200 мл окропу, настоюють, проціджують і п'ють по 50 мл двічі на день (натщесерце і перед сном) протягом трьох-чотирьох тижнів.
На 1 склянку окропу беруть 2 чайних ложки подрібненої материнки, настоюють 15 хвилин, п'ють по півсклянки тричі на день, ковтками.
Збірний чай з материнкою.
По 1 частині висушених материнки, м'яти, пелюсток шипшини, меліси та квіток чорної бузини. На півлітра окропу беруть 1 столову «з гіркою» ложку суміші. Спочатку у чайник залити окріп, а коли чайник добре розігріється, окрігі вилити геть, швидко у чайник засипати суміш, залити окропом, накрити кришкою, загорнути в тепле. Через 15—20 хвилин чай готовий.
Материнка для квашення.
Верхню частину стебла свіжої або сушеної материнки з листям та квіточками кладуть при солінні огірків, грибів, помідорів з листям дуба та вишні. Крім того, що буде приємний аромат, продукти довше зберігаються.
Напій з материнки.
35 г висушеної трави, 2 л води, 150 г меду, або 300 г цукру. Материнку занурити в киплячу воду, накрити каструлю, нагрівання припинити, настояти 4 години. Процідити, докласти меду чи цукру, розчинити його в напої, розлити в пляшки та охолодити.
Материнка для ароматизації компоту.
Висушена в затінку трава, зберігається в дерев'яних або в бляшаних банках, вистелених чистим білим папером. В мішечок з марлі кладуть подрібнену материнку і перед тим, як звариться компот, занурюють в нього цей мішечок на дві-три хвилини, віджимають мішечок дерев'яною ложкою, притискуючи його до внутрішньої стінки каструлі і вилучають його з компоту.
Квас ароматний із материнкою.
15 г материнки, 1 л квасу з квасного концентрату. Кладуть материнку в мішечок з марлі, занурюють його в квас, який вже почав бродити, на 9—14 годин.
< Предыдущая | Следующая > |
---|